Možete li vjerovati? Ja sam dr. Simon Watson, predsjednik NatWest banke dd Londonu, regionalni ogranak. Pišem Vam iz svog ureda što će biti od velike koristi za nas oboje. U svom sam Odjelu, kao predsjednik (Greater London Regionalni ured), tijekom godišnje revizije banke godine, otkrio napušten fond od petnaest milijuna britanskih funti na računu koji pripada jednom od naših inozemnih klijenata (g. Tim Neid), američkom znanstveniku i inženjeru, koji je nažalost izgubio život i obitelj u prometnoj nesreći.
Kao izbor kontaktiranja vas, pobudio je zemljopisni položaj gdje živite, osobito s obzirom na osjetljivost i povjerljivost posla. Neuspješno smo pokušali locirati rodbinu pokojnika u dvije godine, pa sam u suradnji s Vama odlučio predstaviti Vas kao najbližeg rođaka pokojnika, tako da prihod od ovog računa u vrijednosti od 15 milijuna funti može biti plaćeni za vas, podijeljen u ovim postotcima: 60 posto meni i 40 posto za Vas.
Imam osigurane sve potrebne zakonske dokumente koji se mogu koristiti za ovaj postupak, a sve što trebate je ispuniti vaša imena u dokumentima i legalizirati ga u britanskom Visokom sudu čime ćete dokazati da ste legitiman korisnik. Sve što je potrebno je vaša iskrena suradnja, povjerenje i najveća diskrecija kako bi se ovaj projekt proveo uspješno. Za provedbu ove transakcije na legitiman način, bit ćete zaštićeni od bilo kakvog kršenja zakona..."
'Nigerijsko pismo'
Ovakva pisma posljednjih su dana dobili brojni korisnici internetskih usluga u Hrvatskoj. Riječ je o takozvanom nigerijskom pismu, odnosno točnije rečeno nigerijskoj prevari poznatijoj pod nazivom "419 scam".
Prema pisanju Slobodne Dalmacije uz pomoć te prevare kriminalci zarađuju milijune dolara. Pisma su diljem svijeta stizala na razne adrese, no odnedavno su se pojavila i na hrvatskom jeziku, u lošijoj verziji. Za prijevod je korišten Google prevoditelj.
Golemi računi, a ne možete učiniti ništa
Kada primatelj pisma pošalje svoje podatke, počinje "pakao". Brojevi "dr. Simona Watsona” preusmjereni su iz Engleske u Nigeriju. Tako da pri pozivu na njih skidaju goleme novčane iznose. Isto se događa ako oni nazovu naivnog primatelja pisma. Na kraju obećani novac osoba koja je nasjela na priču ne dobije, ali zato dobije ogromne račune za telefon.
"Takvih prijevara ima svakodnevno, ljudi nazovu te brojeve i ne mogu prekinuti vezu, ili u nekoliko minuta razgovora dobiju račune od nekoliko desetaka tisuća kuna", kaže Zoran Knežević iz udruge Zadarski potrošač. Ističe da ovo nije jedina takva prijevara, ali da je one vrste kojoj ne možete baš ništa. Potrošačima ne ostaje ništa drugo nego da se educiraju.