O LJUBAVNOJ PRIČI KLEPETANA I MALENE RASPISAO SE I AFP: /

'Oni su prave zvijezde'

Image

'Da sam je ostavio ranjenu, pojele bi je lisice. Ali promijenio sam joj sudbinu i sada sam odgovoran za njezin život', kazao je za AFP Stjepan Vokić koji brine o Malenoj i Klepetanu.

16.4.2018.
9:54
VOYO logo

Mužjak rode svake godine leti tisuće kilometara kako bi se vratio svojoj družici koja zbog ozljede ne može s njim - priča je to o Malenoj i Klepetanu, rodama u Hrvatskoj, koja govori o ljubavi i odanosti protivnim svim izgledima, piše francuska agencija France Presse.

Krajem ožujka Klepetan se 16. godinu za redom vratio u hrvatsko selo Brodski Varoš, prethodno napustivši svoje zimsko boravište na jugu Afrike. Ondje se ponovo sastao s ljubavi svoga života, bijelom rodom Malenom, s kojom je dobio već 62 potomka. Zbog ljubavi na daljinu i vjernosti, dvije su rode u Hrvatskoj prave zvijezde, piše AFP.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Umirovljeni domar mjesne škole Stjepan Vokić, 71-godišnji udovac, posvojio je Malenu 1993. nakon što ju je pronašao pokraj bare ranjenu lovačkim mecima.

Zima u Hrvtskoj

Malena svoje zime provodi u nastambi koju Vokić naziva "improviziranom Afrikom" s gnijezdom, grijanjem i akvarijem. Svako proljeće joj Vokić sagradi veliko gnijezdo na krovu kako bi imala gdje dočekati Klepetana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A on će do početka kolovoza svoje novo potomstvo učiti letjeti i onda zajedno s njima krenuti prema jugu Afrike. Malena će tada ostati sama s Vokićem koji će je kupati i kremama joj mazati noge kako se ne bi posušile, jer je daleko od svog vlažnog staništa. "Vodim je u ribolov pošto je ne mogu voditi u Afriku. Čak i televiziju gledamo zajedno", kazao je Vokić AFP-u.

"Da sam je ostavio ranjenu, pojele bi je lisice. Ali promijenio sam joj sudbinu i sada sam odgovoran za njezin život", objašnjava.

Do Cape Towna i natrag

Klepetan nosi ogrlicu za praćenje. Njegovo zimsko odredište negdje je blizu Cape Towna, oko 14,5 tisuća kilometara daleko od Malene. Do tamo mu treba nešto više od mjesec dana leta.

U Hrvatskoj živi oko 1500 parova bijelih roda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čigoč, selo u središtu zemlje, proglašeno je 1994. prvim europskim selom roda, napominje AFP. Ondje ih se dvjestotinjak gnijezdi na krovovima i vrhovima uličnih svjetiljki. U selu ih je dvostruko više nego stanovnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
USKORO
VOYO logo