Novinari RTL-a htjeli su provjeriti postoje li lovci mutnom tijekom procesa prelaska na euro pa su otišli u takozvanu tajnu kupnju. Trgovce je kontrolirao je Državni inspektorat koji je obavio 4000 nadzora te pritom utvrdio ukupno 1066 prekršaja.
Još nitko građanima nije objasnio kako razlikovati opravdano dizanje cijena od onog neopravdanog.
“Vrlo je klizak teren što znači zlouporaba, a što je povećanje cijena povezano s inflacijom, troškovima života i sve ostalo”, rekla je Tanja Popović-Filipović, predsjednica Centra za edukaciju i informiranje potrošača.
Neki su iskoristili priliku za dodatnu zaradu
"Pojedini obrtnici kažu da oni dižu cijene zato što se prilagođavaju cijenama energenata, zato što imaju povećane troškove. Vidimo da to nije u cijelosti tako, vidimo da su iskoristili ovu priliku za dodatno zarađivanje i bogaćenje", kaže Nedjeljko Marković, predsjednik Hrvatske mreže protiv siromaštva.
Statistika Državnog inspektorata pokazala je da postoje lovci u mutnom, a u to su se uvjerili i građani.
“Da je stroži Zakon i veća propisana kazna i da inspektori rade svoj posao, da okolo ne švrljaju – sigurno da do toga ne bi došlo", kaže Ivan Lamešević iz Zagreba.
Tko će zaustaviti divljanje cijena?
Trgovci se pak pravdaju visokim cijenama.
“Dok ne zaustavimo, ali ne samo Hrvatska nego Europa i čitav svijet ove neviđene stope inflacije bit će teško zadržati cijene u određenim okvirima", kaže JosipZaher, predsjednik HGK za trgovinu i financije.