Medu domovima koji su poskupjeli su cetiri doma u Primorsko-goranskoj zupaniji, cija procelnica Odjela za socijalnu politiku i mlade Dragica Marac kaze kako je to bilo nuzno jer se cijene nisu mijenjale 14 godina.
"Cijene su porasle prosjecno od 10 do 15 posto u visekrevetnim sobama, te od 20 do 23 posto za jednokrevetne sobe, no jos su daleko ispod trzisnih cijena. Izracunali smo da ce domovi sada moci biti samoodrzivi, odnosno da uz decentralizirana sredstva koja se dobivaju iz drzavnog proracuna nece trebati izdvajati i oko cetiri milijuna kuna zupanijskog novca", rekla je Marac Hini.
Povecavanjem cijena zeljeli smo povecati pravednost jer su mirovine svima male, i onima koji zive u domovima i koji nisu tamo. Pitanje je tko od umirovljenika koji nisu u domovima za 1600 ili 2100 kuna ima tri obroka dnevno, struju, grijanje, toplu vodu i strucnu pomoc, istice Marac.
Djeca ne zele nadoplatiti sobe svojim roditeljima
Jednokrevetne sobe s balkonom poskupjele su za oko 600 kuna, pa sada kostaju 3000 kuna, a svima kojima je to preskupo predlozili smo da se presele u visekrevetne sobe. Naravno da to tesko prihvacaju, a u pojedinim slucajevima djeca im ne zele nadoplatiti tristotinjak kuna.
Tuzno je sto tako reagiraju uglavnom djeca koja bi svojim roditeljima to mogla priustiti. Primjerice, jednoj korisnici se sin nije javljao jer je trebao nadoplatiti 180 kuna, kaze Marac.
Unatrag dva mjeseca, od kako su domovi poskupjeli, stiglo je osam prituzbi, i to iskljucivo korisnika u jednokrevetnim sobama.
Novi model placanja koji krece od pocetka iduce godine treba ispraviti neravnopravni status korisnika domova i skratiti liste cekanja, kako bi se postivalo nacelo pravednosti - da onaj tko ima novca sam plati svoj smjestaj, a drzava pomogne onima kojima je skrb u domovima potrebna, a ne mogu je platiti, najavljuje Marac.
Iz Ministarstva socijalne politike i mladih obecavaju da ce se drzava, kao i do sada, pobrinuti za umirovljenike koji ne mogu sami placati smjestaj u domovima.