nema opasnosti za zdravlje ljudi /

Novi slučaj ptičje gripe u Hrvatskoj: virus potvrđen na farmi u blizini Velike Gorice!

Image
Foto: Damir Spehar/PIXSELL

Sutra ujutro ekipe od desetak veterinara popisat će sve farme u četiri okolna sela kako bi se utvrdio broj peradi i napravila procjena prije početka eutanazije

14.1.2017.
18:13
Damir Spehar/PIXSELL
VOYO logo

Virus influence ptica podtipa H5N8 upravo je potvrđen na uginulim rasplodnim patkama u mjestu Sop Bukevski u blizini Velike Gorice, na farmi koja se bavi komercijalnim uzgojem pataka. Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane Ministarstva poljoprivrede upravo formira krizni stožer. Zaražena farma i valionica su zatvorene, a ugroženim područjem proglasit će se radijus od 3 kilometra od farme na kojem je virus potvrđen.

Sutra ujutro ekipe od desetak veterinara popisat će sve farme u četiri okolna sela kako bi se utvrdio broj peradi i napravila procjena prije početka eutanazije. Sva perad na zaraženoj farmi bit će eutanazirana, kao i perad u ekstenzivnim uzgojima u zaraženom području, a napravit će se i procjena opasnosti  ako ima još organiziranih uzgoja u krugu od 3 km.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Poduzimamo sve potrebne mjere izolacije zaražene peradi koja će nažalost morati biti eutanazirana. Naravno, vlasnike peradi ćemo obeštetiti kao i do sada“ - izjavio je ministar Tolušić te dodao da se „s influencom ptica na isti način bore i brojne druge zemlje u okruženju“.

Čim budemo imali više informacija izvijestit ćemo javnost, javljaju iz Ministarstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjećamo, influenca ptica (ptičja gripa) je vrlo kontagiozna virusna bolest peradi i drugih ptica, a nikada nije uzrokovala bolest kod ljudi.

Od domaće peradi najčešće obolijevaju kokoši i purani, a u pataka i gusaka razviju se blagi simptomi bolesti. Divlje ptice koje žive uz vodu, poglavito divlje patke, prirodno su otporne na bolest i ne pokazuju kliničke znakove oboljenja te stoga predstavljaju rezervoar virusa i glavnu opasnost za širenje bolesti na domaću perad. Infekcija u ptica i peradi se širi preko iscjetka dišnog trakta, izmetom, lešinama uginulih ptica. Izmet oboljele ptice sadrži visoku koncentraciju virusa pa se njime može kontaminirati voda, oprema, krma, stelja, prijevozna sredstva, odnosno sve što dođe u kontakt s takvim izmetom, tako da je mogućnost horizontalnog prijenosa velika.

Sukladno važećem zakonodavstvu obveza posjednika životinja (svaka pravna ili fizička osoba koja je kao vlasnik, korisnik ili čuvar izravno odgovorna za zdravlje životinja) je prijava sumnje na bolest veterinaru.

ZNAKOVI KARAKTERISTIČNI ZA BOLEST

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iznenadna uginuća peradi bez kliničkih znakova bolesti

Potištenost

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakostriješenost perja

Značajan pad nesivosti i valivosti, loša  kvaliteta ljuske jajeta

Kašalj, šmrcanje, sinusitis, disanje na otvoreni kljun

Edem glave i vrata

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijanoza kreste i podbradnjaka

Sitna točkasta krvarenja po sluznicama te potkožna krvarenja uočljiva u perjem nepokrivenim područjima nogu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Živčane smetnje (grčevi, kretnje u krug, paraliza, otežano kretanje)

Pozivaju se posjednici peradi na odgovorno ponašanje i pridržavanje biosigurnosnih mjera u cilju sprječavanja unosa uzročnika infekcije u domaće peradi, objavilo je Ministarstvo poljoprivrede.

fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo