Bruse se detalji novog generalnog urbanističkog plana (GUP) za Zagreb, iza njega su dva javna savjetovanja i popriličan broj pozitivnih, ali i negativnih reakcija, a do kraja godine kada je najavljeno glasovanje u Gradskoj skupštini.
Kada će to točno biti, ovisi isključivo o gradonačelniku Tomislavu Tomaševiću. Kako donosi Bloomberg Adira, iako najavljene izmjene još nisu stupile na snagu, stručnjaci za nekretnine poručuju kako najavljeni GUP nije prikladan za Zagreb i ne razvija grad u smjeru u kojemu bi trebao.
Zagrebačkom GUP-u, prema onome što je dosad poznato, u fokusu je zabrana prenamjene i proširenja građevinskih zona, proširenje zelenih zona te smanjenje gradnje stambenih jedinica po novoizgrađenom objektu. Tu su se još našli i proširenje prometnica te dugotrajan proces provođenja urbanističkih planova.
Krajnji cilj je manje gradnje, više zelenila. "To na prvu možda i ne zvuči loše, jer svi bismo htjeli imati više prirode oko sebe, ali postoji mjesto i vrijeme kada se takve politike provode, a to nije sada", rekao je za Bloomberg Adriju Sanjin Rastovac, vlasnik agencije Sky nekretnine.
Smanjenjem tlocrtne površine za moguću gradnju, povećanjem postotka zelenih površina u parceli te ograničavanjem maksimalne veličine zgrada u mnogim naseljima, smatra, postići će se efekt dodatnog povećanja cijena kvadrata.
"Trenutno u gradu imamo manjak dobrih parcela za gradnju, a ovim GUP-om će se mogućnost izgradnje na većini umanjiti. Prodavatelji vjerojatno neće biti spremni shodno tome smanjiti i tražene cijene, pa će investitori koji žele nastaviti graditi taj rast ulaznih troškova prenijeti na kupca povećanjem prodajne cijene", kritičan je Rastovac.
'Nekretnine će bit nedostižne Zagrepčanima'
Zato očekuje da će doći do dodatnog iseljavanja mladih iz grada jer je kreditna sposobnost građana već sad na gornjem rubu u usporedbi s cijenama nekretnina. Rijetki si mogu priuštiti da im je trošak stanovanja manji od 30 posto mjesečnih primanja.
"Nekretnine će postići cijenu koja će biti nedostižna Zagrepčanima, a u isto vrijeme investitorima neće biti isplativo prodavati po nižoj cijeni te bi tada moglo doći do jaza zbog kojeg se neće događati broj transakcija koji sad imamo", objašnjava.
Slaže i Ilijana Jerković Skender, agentica iz Remax Commerciala koja ističe kako bi "ove promjene mogle najviše utjecati na mlade radno sposobne građane koji si neće moći priuštiti stanovanje u Zagrebu."
Koliko će cijene porasti, teško je predvidjeti, ali navodi da su već i sada cijene kvadrata vrtoglavo visoke te stanovanje u Zagrebu polako postaje privilegija.
Mirjana Čagalj, potpredsjednica HGK-a za graditeljstvo i promet, kaže da će biti manje i posla za arhitekte, inženjere građevinarstva, elektrotehnike i strojarstva. Smatra da i da će poskupjeti najmovi stanova, do mjere da će stanovanje za mlade postati privilegija.
"Zato bi glavni grad mogao postepeno gubiti mlade i radno sposobne ljude koji si ne mogu priuštiti ostanak u Zagrebu, a to bi uzrokovalo daljnje propadanje grada i otežalo pokušaje demografske i gospodarske obnove", smatra Čagalj.
Napominje i kako šire područje grada, uključujući njegova prigradska naselja, pokazuje zrelost i potrebu za transformacijom. "Tu transformaciju ne bi trebalo zaustavljati grubim alatima poput drastičnog ograničavanja broja stambenih jedinica, već planski usmjeriti i artikulirati razvoj uvjetovanjem potrebne infrastrukture i planiranjem potrebnih gradskih sadržaja", smatra Čagalj.
Rastovac je još kritičniji. "Poanta svega je da su odabrali krivi smjer za grad i svoje građane koji će to osjetiti na svojoj koži u sljedećem periodu. Nadam se da će čuti kritike koje dolaze s više strana i shvatiti da su određene promjene potrebne žele li da se grad razvije u pravu europsku metropolu", zaključuje.
POGLEDAJTE VIDEO Čeka li nas pad cijena nekretnina? Evo što kaže vlasnik jedne od agencija