Jučerašnje satelitske snimke područja Atlantskog oceana na kojem bi se mogli nalaziti pomorci s broda Burbon Rhode, na žalost, opet nisu ništa pokazale, kazao je za Večernji list predstojnik Ureda predsjednika Vlade Zvonimir Frka-Petešić. Hrvatska i dalje ima angažiranih šest satelita, a u nedjelju se očekuju nove snimke jer će putanja jednog proći preko tog područja.
VEZANE VIJESTI
- Ova slika govori sve o potrazi za hrvatskim kapetanom: 'Možete li vidjeti kantu?'
- Stigle najnovije satelitske snimke potrage u Atlantiku, iz Vlade za RTL: 'Nada ne prestaje!'
- Pojavila se informacija da je splav kapetana pronađena: 'Ljudi, ovo je nevjerojatno', Francuzi demantirali
Obustavljena aktivna potraga
Havarija broda Bourbon Rhode na čelu s hrvatskim kapetanom Dinom Miškićem se dogodila 26. rujna usred Atlantskog oceana, a brod je potonuo zbog jakog uragana Lorenzo.
U spašavanju broda su do sada sudjelovala četiri broda te američki i francuski zrakoplovi, a Europska agencija za pomorsku sigurnost (EMSA), na čijem je čelu Maja Markovčić Kostelac, se uključila u potragu na zahtjev hrvatske vlade.
Prefekt Martinika Franck Robine je u subotu objavio da potraga za sedmero s aktivne potrage prelazi na aktivno promatranje te kako vjeruju da je gotovo nemoguće da je netko od posade još živ i da su zato odlučili prekinuti aktivnu potragu.
Kako je pojasnio, aktivno promatranje znači da će svi i dalje biti mobilizirani, ali da se neće voditi novi brodovi u tu zonu, no svi koji tom zonom prolaze moraju biti na posebnom oprezu kako bi možda uočili neke znakove posade ili splavi.
Vlasti su objavile i kako je pretraženo područje od 205.000 kvadratnih kilometara, odnosno 43 posto površine Francuske. U akciju je bilo uključeno 19 brodova i 15 zrakoplova.
Troje preživjelih članova posade i dalje su na Martiniku sa svojim obiteljima.
Odluka je razočaravajuća
"Nije neočekivana, ali ova odluka vlasti na Martiniku je vrlo razočaravajuća" rekao je u subotu Neven Melvan iz Sindikata pomoraca Hrvatske za 24sata.
Melvan je istaknuo kako je 16 dana nakon potonuća broda mogući radijus u kojem bi se mogla nalaziti splav oko 1500 milja.
''Radi se o ogromnom području. I da pošaljete čitavu svjetsku flotu nećete moći napraviti kvalitetnu potragu'', rekao je Melvan i dodao kako se sada velika nada polaže u satelitske snimke. Istaknuo je ako će ih analizirati i reagirati ako na njima bude išta uočeno.
''Uz nadu, faktor sreće je prebitan u svakom ovakvom slučaju, pa i ovom. Puno puta se pokazao presudnim, kad se odustajalo od potrage, znalo se često naći nestale'', rekao je Melvan.
Iz Udruge pomorskih kapetana i časnika iz Šibenika su kažu da nešto po tom pitanju mogu učiniti još jedino Sindikat pomoraca i Ured za sigurnost plovidbe pri ministarstvu mora, koji mogu tražiti od francuskih vlasti da se potraga nastavi. Situaciju su ocijenili izuzetno teškom.
Očajni otac kapetana: Mi nismo izgubili nadu
I dalje je otvorena i akcija prikupljanja pomoći za privatnu potragu za nestalim pomorcima. Dosad je prikupljeno 81.907 eura. Ako od potrage ne bude ništa, novac će proslijediti njihovim obiteljima.
"Ne znam ništa, kao ni vi. Potraga još traje, čekamo vijesti", kratko je za 24sata kazao Mario Miškić, otac kapetana, čvrstog uvjerenja da će se Dino vratiti.