Vlada tijekom današnjih pregovora sindikatima zdravstva nije ponudila nikakav konkretan prijedlog za povećanje plaća, izjavila je u petak nakon sastanka čelnica Strukovnog sindikata medicinskih sestara/medicinskih tehničara Anica Prašnjak, ocijenivši kako se radi o očekivanom scenariju u kojem Vlada kupuje vrijeme.
Predstavnici sindikata ponovili su kako ne odustaju od povećanja plaća koje su parafirali s ministrom zdravstva Milanom Kujundžićem u kolektivnom ugovoru, odnosno od tri posto povećanja na uvjete rada i četiri posto na odgovornost, što Vlada nije prihvatila.
Mi nećemo pustiti da Vlada kupuje vrijeme, sindikati već pripremaju određene aktivnosti i ako Vlada nastavi s kupovinom vremena sve smo bliže štrajku, kazala je Prašnjak.
"Mislim da je krajnji čas da se neke stvari krenu ozbiljno raditi, da se ljude u sustavu zdravstva ozbiljno vrednuje i da se potpiše granski ugovor kao i s drugim javnim službenicima. Zdravstvo jedino nema kolektivni ugovor i smatramo da smo i moralno i materijalno oštećeni", dodala je.
"Vlada čini mi se ne raspoznaje radništvo i zaposlene u sustavu zdravstva i uopće u Hrvatskoj. Ministri su predstavnici svog resora i oni bi 'pod normalno' trebali biti glasnogovornici svog resora", istaknula je Prašnjak, komentirajući jučerašnju premijerovu poruku da ministri ne trebaju biti predstavnici sindikata, nego članovi Vlade.
Kujundžić: ''Nije bilo govora o konkretnim prijedlozima''
Ministar zdravstva Milan Kujundžić rekao je kako danas nije bilo govora o konkretnim prijedlozima, te najavio da se pregovori nastavljaju u ponedjeljak, pri čemu će se proći svi članci Kolektivnog ugovora. "Nema kupovanja vremena, vrijeme se s tri ii 13 dana ne može kupiti. Obveze koje će proizaći iz Kolektivnog ugovora Vlada će ispoštivati", izjavio je Kujundžić.
Predsjednik Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Stjepan Topolnjak istaknuo je kako nije bilo napretka u današnjim pregovorima, pozivajući premijera Andreja Plenkovića da svojim ponašanjem ne tjera radnike iz zdravstvenog sustava i Hrvatske tamo gdje su puno veće plaće.
"Ne želimo govoriti o horizontalnom pristupu povećanja plaća jer se on donosi na Temeljni kolektivni ugovor i na sve sindikate u javnim i državnim službama. Naš KU je jedini koji nije ispregovaran unatrag šest godina", kazao je Topolnjak.
"Dvanaest godina sam u pregovorima, a nikad nisam doživio da Vlada ne kaže 'mi novaca nemamo, moramo se naći u iznosima koje imamo', a onda su se iznosi za neke druge našli. Za privatno poduzeće Uljanik se našlo deset puta više novca nego što godišnje treba za naš KU. Ako se ljude želi zadržati, mislim da će se novca naći", ocijenio je.
Predsjednica Hrvatskog liječničkog sindikata Renata Čulinović Čaič izjavila je kako će Glavni odbor tog sindikata danas odlučiti hoće li dalje sudjelovati u pregovorima u svojstvu savjetnika, te kakve će akcije dalje poduzimati.
"Mi kao nereprezenatvini sindikat ne možemo pokrenuti štrajk, ali možemo u štrajku sudjelovati kao potpora. Možemo se kasnije uključiti, što ćemo vjerojatno i učiniti ako drugi sindikati pokrenu štrajk", kazala je.
Dodala je i kako novi Zakon o reprezentavinosti, koji treba riješiti status tog sindikata, najvjerojatnije neće biti donesen do 31. listopada.
''Ako želimo zadržati liječnike i sestre, treba povećati plaće''
"Vjerujem da će sindikati pokazati razumijevanje, da ćemo korektno razgovarati i naći rješenje. Mi svi isto promišljamo. Ako želimo zadržati liječnike i sestre, treba povećati plaće. Vjerujem da ćemo to razriješiti u tjednima koji su pred nama", rekao je uoči sastanka ministar zdravstva Milan Kujundžić.
Govoreći o uspješnosti hrvatske medicije dotaknuo se i slučaja talijanskih turista s broda na Hvaru.
"Potvrda uspješnosti hrvatske medicine su i spašeni životi dvoje djece iz Italije u Splitu. Vjerojatno da su bili u većini drugih bolnica u svijetu ne bi preživjeli. To je dokaz i u Splitu kvalitete hrvatske medicine", rekao je.
Topolnjak: ''U pregovorima inzistiramo na onome što smo ranije dogovorili''
Predsjednik Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Stjepan Topolnjak u petak je, uoči nastavka pregovora o plaćama u zdravstvenom sustavu, poručio kako sindikati inzistiraju na onome što su ranije dogovorili s Vladom - povećanje plaća za 3 posto na uvjete rada i 4 posto na odgovornost za život i zdravlje ljudi.
"Kompromisno rasploženje može biti samo ako će Vlada pristati na ono što smo parafirali. Naša startna pozicija je ta i na tome i dalje inzistiramo", izjavio je Topolnjak novinarima ispred Ministarstva zdravstva.
Istaknuo je kako od Vlade danas očekuje konkretne pregovore i ponudu, a onda će sindikati odlučivati hoće li eventualno prihvatiti nešto manje, "ali ne razmišljamo uopće o opcijama da bi to bilo manje od onoga što smo dogovorili i parafirali u prijašnjem dodatku".
Topolnjak je napomenuo kako pregovori mogu trajati najkasnije do 31. listopada, mogu završiti i prije, a sindikati se kroz cijelo vrijeme, kako je rekao, pripremaju za štrajk ako pregovori ne uspiju.
"Mi apsolutno idemo s pripremama, naša tijela će takvu odluku sigurno donijeti, a kada, to ovisi o daljnjem tijeku pregovora", poručio je.
To, dodao je, ne znači da neće biti štrajka dok traju pregovori. "Ako Vlada izrazi jasan stav da nema ništa od ovoga što mi tražimo, onda nemamo što čekati", istaknuo je.
Jučerašnju poruku premijera ministru zdravstva Milanu Kujundžiću i ministrici obrazovanja Blaženki Divjak da su oni, s obzirom na njihove zahtjeve o povećanju plaća u svojim resorima, članovi Vlade, a ne sindikata, Topolnjak je ocijenio zapanjujućom.
"Mogli bi reći da je za svaku pohvali da u Vladi RH ima i ministara koji su socijalno osjetljivi i koji se bore za prava radnika u svom resoru. Ali, postavljam onda i pitanje - ako ministri ne mogu biti socijalno osjetljivi, koje i čije interese zastupa onda premijer u ovoj Vladi", zaključio je.
Parafirali s Kujundžićem tri posto veće plaće
Predstavnici Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara i Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi, koji sudjeluju u pregovorima, najavili su pokretanje štrajka ako Vlada ne prihvati povećanje plaća koje su parafirali s ministrom zdravstva Milanom Kujundžićem u kolektivnom ugovoru. Radi se o tri posto povećanja na uvjete rada i četiri posto na odgovornost, što Vlada nije prihvatila.
Spremnost da se pridruži prosvjednim aktivnostima iskazao je i Hrvatski liječnički sindikat, treći najveći sindikat u zdravstvu, koji zbog neispunjavanja odredbe o reprezentativnosti ne sudjeluje u pregovorima, već im neformalno prisustvuje.
Čelnica sestrinskog sindikata Anica Prašnjak kaže kako će vidjeti što će biti startna osnova Vlade u pregovorima, odnosno što će ponuditi zaposlenima u zdravstvu, no sindikati ne odustaju od onoga što je dogovoreno.
Ministar zdravstva Milan Kujundžić uvjeren je kako do štrajka u zdravstvu neće doći te da će pregovori završiti dogovorom o većim plaćama zdravstvenih djelatnika.