Prijedlog Zakona o stambenom potrošačkom kreditiranju koji bi svoja pravila trebao uskladiti sa standardima Europske unije od danas kreće u proceduru usvajanja Vlade i Sabora. Na snagu bi trebao stupiti u drugoj polovici godine, a vrijedit će za nove ugovore o kreditima u stranoj valuti, piše Jutarnji list.
U Zakonu se uređuje širok spektar pitanja - od ugovora o kreditu, informiranja potrošača, kreditne sposobnosti do nadzora vjerovnika i kreditnih posrednika te zaštite prava potrošača.
Najnoviji Zakon donosi obvezu banaka da potrošaču stave na raspolaganje informacije potrebne za usporedbu ugovora o kreditu dostupnih na tržištu te procjenu njihova učinka. Potrošač, pak, u roku 14 dana može odustati od sklapanja ugovora ne navodeći razlog. Pri potpisivanju ugovora banke ne smiju uvjetovati osiguravajuće kuće s kojima će biti zaključena polica.
Konverzija i promjenjiva kamatna stopa
Prema novom Zakonu, kad je riječ o kreditu u stranoj valuti banka mora korisniku bezuvjetno omogućiti valutnu konverziju kredita u kune ili, ako postoji mogućnost, u neku alternativnu valutu, piše Tportal. Naknade pritom ne smije naplaćivati, a ne smije ni mijenjati sredstva osiguranja ili, pak, tražiti osiguranja. Jednako tako, ne smije tražiti procjenu vrijednosti stambene nekretnine kao uvjet za provedbu konverzije. Pri konverziji će se primjenjivati srednji tečaj HNB-a na dan podnošenja zahtjeva za kredit, a ona se može napaviti samo jednom tijekom trajanja kredita.
Kada je riječ o promjenjivoj kamatnoj stopi, banka je dužna definirati parametre koje ona prati te razraditi uzročno-posljedične veze njenog kretanja. Maksimalna promjenljiva kamatna stopa ne smije biti viša od prosječne kamatne stope stambene kredite uvećane za jednu trećinu. U slučaju da dođe do promjene s kojom klijent nije zadovoljan, on može u roku od tri mjeseca prijevremeno otplatiti kredit bez plaćanja naknade.