To je opća ocjena u Europskoj komisiji uz napomenu da se Hrvatska kao nova država članica - i upravo zbog činjenice da je ušla u EU tek prije nešto više od godinu dana - ne može uspoređivati s drugim članicama oko broja postupaka koji se protiv njih vode radi povrede EU prava.
U popisu već započetih postupaka protiv država članica na stranicama Europske komisije ne nalazi se ni jedan koji je formalno otvoren protiv Hrvatske.
Crni rekorderi
Rekorderi po broju postupaka koji se vode protiv njih su Italija (66 postupaka), Grčka (59), Španjolska (57) te Francuska (56). Međutim, protiv Hrvatske se vrlo brzo mogu otvoriti i formalni postupci u pojedinim područjima zbog povrede EU prava odnosno ugradnje EU direktiva u domaće zakonodavstvo.
U Komisiji su potvrdili da je Hrvatska među 24 države članice koje nisu službeno obavijestile Europsku komisiju o provedbi direktive o energetskoj učinkovitosti u domaće zakonodavstvo. Rekli su, međutim, da je Komisija u “pismu formalne note” zatražila očitovanje Hrvatske o tome, ali to je tek prvi korak prije mogućeg pokretanja formalnog postupka, piše Jutarnji list.
Pregovori prije kazne
Hrvatska, kao i ostale države članice kojima je pismo upućeno prije točno mjesec dana, ima rok do 22. rujna da se o tome očituje. Nakon toga drugi korak bila bi “provjera usklađenosti i implementacije” koju bi obavila Europska komisija. Nakon takve provjere Komisija bi poslala “obrazloženo mišljenje”.
Mogućnost sankcioniranja Hrvatske postoji, ali to je daleka perspektiva jer je postupak dugotrajan, a novčanu kaznu može odrediti tek sud ako državu članicu prijavi Europska komisija.