NJEMAČI PREDSJEDNIK: /

'Ne smijemo se izgubiti u bilateralnim razmiricama, u Europi je puno toga na kocki'

Image
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
21.3.2019.
14:07
Goran Stanzl/PIXSELL
VOYO logo

Službeni posjet Hrvatskoj predsjednik Savezne Republike Njemačke Frank-Walter Steinmeier počeo je u četvrtak svečanim dočekom u uredu predsjednice Kolinde Grabar Kitarović i razgovorom u četiri oka u kojem su oboje istaknuli da dvije zemlje dijele stajališta u mnogim europskim pitanjima, snažno ih povezuje hrvatska zajednica u Njemačkoj, a još tješnje surađivat će kada budu svaka pola godine predsjedali Unijom.

Europska unija ne smije se "izgubiti u bilateralnim razmiricama", rekao je Steinmeier u zajedničkoj izjavi novinarima s predsjednicom nakon sastanka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najmlađa članica Europske unije, Hrvatska je i "most" između europskog bloka i zemalja jugoistočne Europe s kojom je veže zajednička prošlost, rekao je.

Prevladavanje otvorenih pitanja na jugoistoku Europe

Naravno u toj prošlosti bilo je i teških razdoblja, rekao je njemački predsjednik odaslavši tako poruku zemljama jugoistočne Europe (JIE) da prevladaju otvorena pitanja. U Europi je upravo "suočavanje s teškoćama u prošlosti utrlo put u budućnost", rekao je Steinmeier.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemački gost će u četvrtak posjetiti međunarodnu školu Eurocampus u kojoj je pod istim krovom djeluju njemačka i francuska škola. "To je lijep primjer pomirenja", rekao je Steinmeier.

Hrvatska podupire euroatlantsku perspektivu svih zemalja JIE, rekla je predsjednica Grabar-Kitarović. "U tom smislu želimo stabilnu jugoistočnu Europu, a posebno Bosnu i i Hercegovinu", rekla je.

Najavila je da će za svog predsjedanja u prvoj polovici 2020. organizirati još jedan summit posvećen proširenju JIE.

Kalendar je predvidio da jedni iza drugih preuzmemo odgovornost, rekao je predsjednik Njemačke koja će Vijećem EU predsjedati iza Hrvatske, u drugoj polovici 2020. "To je šansa da još bolje surađujemo na europskoj razini", smatra Steinmeier.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Foto: Goran Stanzl/PIXSELL

Hrvatska ne zaboravlja ključnu potporu Njemačke 90-ih

Hrvatska predsjednica Istaknula je da dvije zemlje zajedničke europske vrijednosti i predanost snažnoj Europskoj uniji.

Hrvatska će uvijek pamtiti "ključnu ulogu Njemačke i drugih bliskih prijatelja tijekom borbe za opstojnost, posebice tadašnjeg kancelara Helmuta Kohla i ministra vanjskih poslova Hansa-Dietricha Genschera, rekla je i naznačila da Zagreb računa na dalju potporu Njemačke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska cijeni "stalnu i snažnu" potporu Njemačke članstvu Hrvatske u Organizaciji za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), rekla je predsjednica.

Naglasila je da će EU "postati sigurnija i jača kada Hrvatska uđe u schengenski prostor" i eurozonu". "U tom pogledu računamo na potporu Njemačke", rekla je Grabar-Kitarović dodala da Hrvatska već ulaže velike napore u učinkovit nadzor "najduže istočne vanjske granice EU".

Među najvažnijim gospodarskim partnerima

Njemačka je među najvažnijim gospodarskim partnerima Hrvatske. Ona je prvi vanjskotrgovinski partner, 4. po veličini inozemni ulagač te tradicionalno prva po broju turističkih posjeta, rekla je Grabar-Kitarović uz podatak da je lani 2,9 milijuna posjetitelja u Hrvatsku stiglo iz Njemačke.

Hrvatska želi povećati izvoz u Njemačku, rekla je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dvije zemlje surađuju u nizu područja, ali posebnost u bilateralnim odnosima su hrvatski građani u Njemačkoj i hrvatski građani njemačke nacionalnosti koji su "snažan most prijateljstva i spona".

Hrvatska zajednica od 368.000 ljudi snažno je integrirana u Njemačkoj, rekla je predsjednica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje njemačkih novinara o iseljavanju iz Hrvatske predsjednica je ponovila da je demografija pitanje svih pitanja, da je mobilnost dobra, ali da treba stvoriti uvjete za povratak.

Image
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL

Foto: Goran Stanzl/PIXSELL

Izbori za EP odlučuju o budućnosti EU

Steinemeier je istaknuo da Hrvatska mlada članica, ali se u "srcu EU nastanila" kao most koji pomaže u prevladavanju teškoća između starih i novih članica.

Tu ulogu je ilustrirao primjerom "Inicijative tri mora" koju su neki u Europi tumačili kao pokušaj da se nove članice odmaknu od "stare Europe".

Hrvatska je u samom početku rekla da se ta inicijativa ne smije zlorabiti u političke svrhe i pozvala je i druge države da joj se pridruže, a Njemačka je to i učinila, rekao je Steinmeier.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglasio je u svojoj izjavi da je u Europi danas "puno toga na kocki". Zato izbori za Europski parlament u svibnju nisu "samo još jedni u povijesti", jer oni će "odlučivati o različitim nacrtima za budućnost Europske unije", rekao je.

Pitanje Brexita

Njedno od dvoje predsjednika nije željelo nagađati kakav će biti ishod sastanka Europskog vijeća kasnije danas u četvrtak i u petak u pogledu brexita. Na pitanje kako će to utjecati na odluku raspisivanju izbora za EP hrvatska predsjednica je rekla da ona izbore raspisati najkasnije do 26 ožujka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemački predsjednika razgovarao je poslije u četvrtak i s predsjednikom parlamenta Gordanom Jandrokovićem, a osim Eurocampusa Steinmeier posjetit će i tvrtku „Rimac Automobili“ u Svetoj Nedjelji. U petak boravi u Splitu gdje će se susresti s gradonačelnikom Splita Androm Krstulovićem Oparom i županom Splitsko-dalmatinske županije Blaženkom Bobanom, zatim s članovima udruga „Most“ i „ Pokret otoka“ te obići staru gradsku jezgru grada.