Epidemiološka situacija u Hrvatskoj bolja je iz dana u dan, a samim time povećavaju se izgledi da nešto i bude od turističke sezone.
"Destinacija bez korone", u tom kontekstu o Lijepoj našoj i turizmu pišu najtiražnije njemačke novine Bild. Česi, pak, od danas mogu na put izvan granica.
No, jedna se zemlja, koja se do sada nije spominjala, nameće kao najizglednija za dolazak njihovih gostiju na Jadran.
Prizore pretrpanih plaža, već sada je jasno, nećemo vidjeti ove sezone. No, češke turiste, ako se situacija ne zakomplicira, ipak bismo mogli. Češka vlada ukinula je zabranu putovanja čak i ako ona nisu vezana za posao.
"Ukidanje zabrane primjenjivat će se i na putovanja izvan granica Češke. Po povratku će putnici morati priložiti potvrdu o negativnom testu na koronavirus ili će morati provesti 14 dana u karanteni", rekao je Adam Vojtech, češki ministar zdravstva.
Česi su tradicionalno jedni od naših najodanijih gostiju, a od susjeda Slovenci.
- Siguran ulazak u zemlju: Grci imaju zanimljivo rješenje za spas sezone. Bi li to i Hrvatska mogla?
- Turiste do Hrvatske dijeli samo jedan klik: 'Pronašli smo način da u vaš dom dovedemo Hrvatsku'
No, čini se jedna bi zemlja, obzirom na svoje izvrsne rezultate u borbi s koronavirusom, mogla prva k nama slati goste. Slovačka ima tek 1373 oboljela, a do sada je napravljeno čak 66 000 testova. Bračanin Grgo preko dvadeset godina ima turističku agenciju u Slovačkoj. Godišnje, preko nje i partnera, Slovaci ostvare preko 100 000 noćenja u Hrvatskoj.
"Od 12. ožujka nema novih rezervacija, nema bookinga, ali ljudi su zainteresirani, prate situaciju i jedva čekaju da se nešto pomakne u pozitivnom smislu u vezi odlaska u Hrvatsku", rekao nam je Grgo Caglević.
Godišnje Hrvatsku posjeti pola milijuna Slovaka. Mnogi od njih još nisu odustali od ove sezone.
"Puno je uplaćeno i avansa od strane gostiju nama agencijama, a također dosta novaca smo mi prebacili kao avanse hrvatskim hoteljerima i drugim smještajnim jedinicama", kaže Caglević.
U Hrvatsku bi rado i građani Bosne i Hercegovine. No nešto ih više muči od koronavirusa.
"Ne vjerujem, nemamo para. Ove godine more zaboravi", žale se jedni, dok bi druge propast sezone pogodila više nego hrvatsko gospodarstvo: "Ima ilegalno i legalno, pa ako ne budem mogo legalno, ići ću ilegalno".
Hoćemo li na more, ove godine ovisi o ponašanju svakog od nas.