NEŠTO ČUDNO SE DOGAĐA S BROJEM TURISTA NA OBALI: /

'Moje cijene su sad u špici oko 600 eura noć, to je neki luksuzniji smještaj...'

Image
Foto: Nel Pavletić/PIXSELL

Zbog obavezne prijave stranih turista koji dolaze u Hrvatsku u sustav e-visitor te aplikacije Enter Croatia,

31.7.2020.
13:32
Nel Pavletić/PIXSELL
VOYO logo

Mnogi iznajmljivači su se već ranije pomirili s činjenicom da će ove turističke sezone ostvariti 30 posto prošlogodišnjeg prometa. Na plažama nema puno gostiju, no statistika kaže da ih je samo upola manje nego lani, kada su bile pretrpane. U Udruzi putničkih agencija se pitaju je li nam došlo više turista ili su iznajmljivači zbog koronakrize počeli prijavljivati sve ono što godinama, pa i desetljećima dosad nisu.

"Prošle godine smo mi upozoravali da je sigurno oko 30 posto neprijavljenih gostiju u Hrvatskoj i to je sada vidljivo jer, unatoč podacima od 50 posto boravka gostiju, u Hrvatskoj se ta gužva vidi, što znači da nam jedan određen broj fali", rekao je za Dnevnik.hr predsjednik Udruge putničkih agencija Tomislav Fain.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
MINISTAR TURIZMA: /

U Hrvatskoj više od 600.000 turista, do kraja godine moglo bi ih biti 40 posto od lanjskog broja

Image
MINISTAR TURIZMA: /

U Hrvatskoj više od 600.000 turista, do kraja godine moglo bi ih biti 40 posto od lanjskog broja

Neprijavljene razotkrila aplikacija

Tako je vojsku neprijavljenih turista lani razotkrila aplikacija Enter Croatia na koju se zbog epidemije koronavirusa i restrikcija u putovanjima mora prijaviti svaki turist koji je došao u Hrvatsku. "Radi se o tome da su određeni strani turisti koji dolaze u Hrvatsku, a mahom su se vlasnici nekretnina intenzivnije prijavljivali ove godine da mogu pokazati i dokazati kad se vraćaju u svoje zemlje i gdje su u Hrvatskoj boravili", istaknuo je direktor Hrvatske turističke zajednice Kristijan Staničić.

Iznajmljivačima je uz obvezu koju turisti moraju ispuniti, bilo puno riskantnije ne prijaviti goste. "Kada se prijavio, MUP točno zna gdje se nalazi koji gost, a sada se mogu usporediti podaci iz e-visitora i Enter Croatia i vidjeti točno gdje borave, tako da, ako iznajmljivač ne prijavi svog gosta, lako je to uočiti", naglasio je Fain.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hoteli zatvoreni, privatni smještaj popunjen

Da se s turistima "nešto čudno" događa, pokazuje i Opatija. Ondje se prema podacima, odmara 4600 turista, što je upola manje nego lani. No, otvorena su svega 22 od 34 hotela, dok je potražnja za privatnim smještajem eksplodirala. Dok su neki iznajmljivači odlučili spustiti cijene kako bi privukli goste, neki su zaigrali na kartu kvalitete onoga što nude.

"Cijene su znači sad u špici oko 600 eura noć i mislim da gost može biti zadovoljan jer znači to je neki luksuzniji smještaj", izjavila je za RTLMatea Bilobrk, vlasnica kuće za odmor s pet zvjezdica podno Učke koja prima šestero osoba.

Oni hoteli koji su i otvoreni, uglavnom ne rade punim kapacitetom. U jednom domaćem hotelskom lancu za goste je spremno 450 od 550 soba. No, ne moraju se brinuti o nepopunjenosti, jer im neki gosti u hotelima s pet zvjezdica ostaju i po nekoliko tjedana.

"Jedna mala zanimljivost za istaknuti, dosta gostiju iz Austrije i Njemačke koji rade u kompanijama koje su propisale rad od doma, odlučuju se na dulji boravak u našim hotelima, tako da svoj radni dan provode u hotelu, a naravno onda uz more imaju prilike za kupanje i opuštanje", poručio je Ivan Sarajlić, glasnogovornik hotelske grupacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stabilizacija turizma

Unatoč svemu, turistička sezona je teška, pa bi se u petak u Ministarstvu turizma i sporta trebao održati sastanak svih sudionika iz turističkog sektora. Riječi će biti o povlačenju dijela od 22 milijarde eura koje je hrvatska osigurala od Europske unije u sljedećih nekoliko godina.

"Cilj je kako stabilizirati turistički sektor, odraditi ovu sezonu i pripremiti se za jesen, znate da su plaće osigurane sad za kolovoz, a ono što nas čeka je plan za oporavak i otpornost", rekla je ministrica Nikolina Brnjac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, s ovakvom situacijom barem jedan ministar može biti zadovoljan. Naime, epidemija koronavirusa je za Zdravka Marića odigrala ulogu porezne inspekcije, pa uz obvezu prijavljivanja turista i promjenu loših navika dijela domaćih iznajmljivača, ipak može očekivati koju kunu više u državnoj blagajni.

"Povjerenje koje smo dali nedvosmisleno je prema hrvatskom gospodarstvu i u najmanju ruku očekujemo i pozitivnu reakciju od gospodarstva prema državi i poreznim obveznicima", poručio je ministar financija Marić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo