Na jedan takav upozorila je čitateljica koja se obratila riječkom Novom listu ispričavši kako je njezina kći, zbog toga što joj se polaganje vozačkog ispita otegnulo na više od šest mjeseci, dvaput morala ići na liječnički pregled i, naravno, dvaput ga platiti. Svaki puta po 450 kuna.
Mlađe i zdravije tjeraju na nove preglede
"Kako je moguće da ja, sa 40 godina, imam vozačku koja vrijedi do 65. godine i ne trebam nikakav pregled, a zdravu djecu tjeraju na novi pregled koji se ponovo plaća 450 kuna", zapitala se ogorčena majka.
Njezina je kći zbog fakultetskih obveza, ali i vlastitih pogrešaka - zbog jednog pada na testu iz prometnih propisa i jednog pada na ispitu vožnje - prekoračila zacrtani rok od šest mjeseci za valjanost liječničkog pregleda pa je, uz ostale troškove, morala još jednom platiti i spomenutih 450 kuna. Majka te djevojke pita se otkud pravo MUP-u da, ako je doktor medicine na temelju liječničkog pregleda izdao liječničko uvjerenje bez ograničenja, pritom ipak stavlja dodatno ograničenje i pravi razliku između mladih i starih vozača.
Novi list piše kako svaki deseti polaznik autoškole u prosjeku produlji polaganje vozačkog ispita na više od šest mjeseci, a zbog toga mora ponovitite još jednom platiti liječnički pregled.
"To je čista birokratska odluka"
Da je spomenuta odredba Pravilnika o zdravstvenim pregledima vozača stručno neutemeljena, slažu se i liječnici i predstavnici autoškola, no propisa se ipak moraju držati.
"Radi se o hiru političkih struktura bez pravog opravdanja. Ljudima se nepotrebno ulazi u džep, i sama cijena pregleda je previsoka, a kad smo tražili da se prilikom pregleda barem utvrdi krvna grupa, što može pomoći u spašavanju života ako dođe do nesreće, odgovorili su da je to nepotrebno", kazao je za Novi list Nikola Vidaković, predsjednik Udruge Hrvatske autoškole.
I dopredsjednik Hrvatskog društva medicine rada Tomislav Furlan slaže se da je riječ o apsurdnom propisu kojim se mlade ljude bezrazložno tjera na ponovni pregled.
"To nije drugo do čista birokratska odluka koja s medicinske strane nema temelja", ističe on.
U MUP-u, pak, kažu da je rok od šest mjeseci određen sukladno smjernicama Europske komisije, odnosno EU-ovim Direktivama o vozačkim dozvolama.
Ni liječnici ne shvaćaju MUP-ovu logiku
Jedan od uvjeta za izdavanje vozačke dozvole je liječničko uvjerenje ne starije od šest mjeseci. Liječnički pregled obavlja se kod specijalista medicine rada, a uz osnovni pregled, uključuje i pregled vida te psihotest. Na temelju tih pregleda izdaje se uvjerenje o tjelesnoj i duševnoj sposobnosti za upravljanje vozilom. Samo kandidati za profesionalne vozače moraju usto obaviti i laboratorijske pretrage, spirometriju, pregled sluha i EKG. Da bi se pristupilo pregledu, od svoga liječnika treba donijeti uvjerenje, ne starije od tri mjeseca, o eventualnim kroničnim i psihičkim bolestima.
Stoga i lječnici kažu da ne shvaćaju MUP-ovu logiku jer je, kažu, mogućnost da se u pola godine zdravstveno stanje mladih osoba toliko promijeni da bi ugrozilo vozačku sposobnost gotovo ravna nuli.