Premijer Andrej Plenković početkom svibnja najavio je zabranu rada trgovina nedjeljom, a jedno od najvažnijih pitanja koje se otvara oko navedene najave odnosi se na donošenje Zakona, odnosno na koji način će država propisati zabranu i izuzetke, a da takav Zakon prođe na Ustavnom sudu. Dvaput se pokušao zabraniti rad nedjeljom, a regulaciju tog pitanja rušili su upravo poslodavci iz trgovine zbog čega bi eventualni dogovor s njima značio da će zakon ovog puta zaživjeti.
Plenković ovog puta, čini se, ima podršku koalicijskih partnera koji prijašnjih godina nisu bili skloni zabranama rada, poput primjerice HSLS-a i reformista RadimiraČačića. Također, Vlada se još uvijek nije oglasila o Čačićevu prijedlogu da se rad nedjeljom dopusti malim obrtnicima, odnosno trgovinama u kojima rade vlasnici budući da tu, pojasnio je Čačić, ne bi došlo do situacije da vlasnici prisiljavaju radnike na rad, piše Novi list.
Povećava se mogućnost pada Zakona na Ustavnom sudu
Povratnu informaciju o izuzimanju malih dućana iz zabrane Čačić još nije dobio, a o tome se službeno nije oglasila ni Vlada. Također, iz Ministarstva gospodarstva su poručili da taj prijedlog neće biti automatski odbačen, ali da on znači izuzetak i razliku među poduzetnicima te se povećava mogućnost da zakon zbog izuzetaka ne prođe na Ustavnom sudu.
U tom bi slučaju, napominju iz resornog ministarstva, izuzetke mogli tražiti i trgovački centri, odnosno dućani unutar istih i ostali koji smatraju da bi im trebalo dopustiti rad nedjeljom jer će zabrana ugroziti njihovo poslovanje.
Problemi i nakon primjene Zakona...
Problem bi mogao nastati i nakon primjene zakona budući da će raditi primjerice benzinske crpke, kiosci i pekarnice, dok će dućani pored njih biti zatvoreni. Sličan problem već se dogodio kada su odlukom nacionalnog Stožera CZ kafići imali zabranu rada dok se kava za van mogla kupiti na kioscima i pekarnicama.
Savez udruga malih trgovaca SUMT koji okuplja većinu malih trgovaca u Hrvatskoj ne slaže se s izuzecima u zabrani rada nedjeljom. Predsjednik SUMT-a, Damir Aščić podsjeća da je ta udruga "u nekoliko istupa u javnosti izrazio stav da se rad nedjeljom regulira na način da se zabrana, ako se i donese, odnosi na apsolutno sve pravne subjekte koji rade djelatnost trgovine". Dodaje i da rješenje koje je predložila Vlada, a preslikan je iz nekih zemalja u okružju, trgovcima u turističkim središtima pomaže da održe razinu prometa.
"Prijedlog da se ograničenje ne odnosi na trgovačke obrte gdje je djelatnik sam vlasnik obrta, zahvatio bi vrlo mali broj neovisnih trgovaca zato što se naši članovi najvećim dijelom bave nabavom roba, knjigovodstvom te rješavanjem problematike poslovanja, dok u prodajnom mjestu rade zaposlenici", rekao je Aščić. Istaknuo je i da bi se u slučaju izuzetka trgovačkih obrta pojavile potencijalne manipulacije jer bi bilo teško utvrditi stvarni angažman vlasnika u samom prodajnom mjestu.