Javnost je sablaznila snimka verbalnog napada mlađeg para sa psom na ravnateljicu Klinike za infektivne bolesti, Alemku Markotić, koja je nekoliko trenutaka kasnije u Dnevniku N1 televizije uživo govorila o epidemiološkoj situaciji u Hrvatskoj. Dan kasnije o svemu se oglasila i reporterka Matea Dominiković, koja je s njom vodila razgovor. Detaljno je objasnila što se dogodilo u srijedu navečer u parku između Selske i Zagorske ulice u Zagrebu.
"Dok smo čekali uključenje uživo, prišao nam je mlađi par koji je na nepristojan i podrugljiv način pitao gdje su nam maske. Da ponovimo, nošenje zaštitnih maski obvezno je u zatvorenim prostorima. Kada govorimo o otvorenim prostorima, u Gradu Zagrebu zaštitne maske obavezne su i na otvorenim prostorima tamo gdje je koncentracija ljudi velika, odnosno gdje nije moguće držati fizičku distancu.
Profesorica Alemka Markotić, snimatelj Ivan Teskera i ja osobno, bili smo na javnoj zelenoj površini, profesorica Markotić imala je jedan mikrofon koji smo pripremili za nju, ja sam imala drugi. Nije bilo nikakvog nepoštivanja mjera, o čemu i sami izvještavamo i apeliramo već mjesecima", pojasnila je Dominiković situaciju u parku s epidemiološke strane.
Žešće provokacije i huškanje psa
No, mladi par sa psom nije trpio ignoriranje Markotić i novinarske ekipe. "Nakon što smo ih u prvom naletu ignorirali, par se vratio minutu prije uključenja u program uživo s istim provokacijama, ovaj put malo žešćima, vrijeđajući i nas i profesoricu Markotić. Trudili smo se se ignorirati situaciju, no kada su nam se približili neposredno prije uključenja u eter i snimatelj je počeo reagirati, rekao im je da se odmaknu i u tom trenutku nastupilo je ono što ste mogli vidjeti.
Nekontrolirani izljev bijesa i uvreda na naš račun. Moje reakcije i dalje nije bilo, probudila sam se, uvjetno rečeno, kada je muškarac mojoj sugovornici uputio pogrdne riječi, koje su ispod svakog nivoa zdrave i normalne komunikacije. Isto tako, skrenula bih pozornost na činjenicu da je muškarac svom psu naredio da stane u pozu u kojoj čeka naredbu za napad", rekla je novinarka.
Kritike dobrodošle, ali prijetnje ne
Iako shvaća opiranje represiji, pa čak i strah, ne može razumjeti što ljude potiče na nekontrolirano urlanje i prijetnje. "Osobno mogu shvatiti strah od nepoznatoga, strah od represije, no ono što ne mogu shvatiti jest neargumentirano urlanje i prijetnja. Konstruktivna opaska ili kritika - da, govor mržnje i prijetnje nikako ne. Mislim da su vrlo teška i izazovna vremena ispred svih nas, i mi novinari, pa tako i ja sama suočeni smo s nikad prije viđenom situacijom. Tenzije u društvu su velike, strah od nepoznatog i gospodarska kriza produbljuju nesigurnost u društvu ali anksioznost se može riješiti i na drugačije načine, ne nasiljem", poručuje.
Svjesna je i odgovornosti koju nosi njen posao, ali ističe da ne očekuje prijetnje i strah za svoju sigurnost, već kritike i propitkivanje. Inače, Dominiković se nekoliko puta tijekom 2019. našla na udaru zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića.
"Ovo nije posao, ovo je poziv za koji mi živimo. Od ranog jutra do večeri, bez obzira na kišu, snijeg i najveće vrućine, trudimo se izvijestiti javnost o svemu bitnome. Svakog dana učimo, radimo na sebi kako bismo upravo javnost najtočnije moguće izvijestili o društvenim pojavama u državi i svijetu. Propitujemo i sebe same i očekujemo da javnost propituje nas, ali ne očekujemo prijetnje i bojazan za vlastitu sigurnost", zaključuje novinarka Dominiković.