NEMAJ /

U ZA KROV NAD GLAVOM U čitavoj Europi, mladi u Hrvatskoj najdulje ostaju s roditeljima

Među svim zemljama EU, mladi se najkasnije osamostaljuju u Hrvatskoj. U prosjeku, mladi odlaze iz 'gnijezda' s 32 godine, pokazalo je istraživanje EUROSTAT-a.

18.4.2015.
10:45
VOYO logo

Razlike u EU su drastične i tako Šveđani žive sami već s 19,6 godina, a Danci s 21.

– To je ozbiljan problem jednim dijelom uvjetovan tradicijom, a velikim dijelom materijalnom oskudicom. Upravo imam na predavanju studente iz cijelog svijeta kojima je teško objasniti da u nas u stanu od 60-ak kvadrata često žive tri generacije obitelji. To je naša sudbina jer država nikad nije mislila da treba uložiti u stanove za mlade te da je to investicija i budućnost zemlje. tumači prof. socijalne politike Gojko Bežovan, prenosi Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No osim lošeg standarda za rekordno dug ostanak u roditeljskom domu kriva je i tradicija. Nakon Hrvatske, s roditeljima najdulje žive Slovaci ( 30,7), Maltežani (30,1) te Talijani (29,9). Regionalno gledano, s roditeljima se najdulje živi na Mediteranu "Italija nije siromašna, ali u njoj vlada lažni katolički moral u kojoj muška djeca ostaju živjeti s roditeljima pa ih se naziva mamonima" objašnjava prof Bežovan.

Iako je svugdje u EU se žene osamostaljuju ranije, razlika je najveća u Bugarskoj ( u kojoj žene odseljavaju s 26,8 a muškarci 31,3) Rumunjskoj (26,3 u odnosu na muških 30,7) i Hrvatskoj (30,2 naspram 33,7)

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo