Gradonačelnik Knina, Marko Jelić nedavno je donio Odluku o provođenju radova za opće dobro bez naknade. Njome su radno sposobni i djelomično radno sposobni korisnici socijalne naknade obvezni javnim radovima ili radovima za opće dobro odraditi dobivenu novčanu pomoć. U odluci su propisane i kazne za one koji se ne odazovu bez opravdanja, pa će u takvim slučajevima Grad obavijestiti Centar za socijalnu skrb, koji će im, prema Zakonu o socijalnoj skrbi, ukinuti pravo na primanje socijalne pomoći.
Stvaranje prilike za zapošljavanje
Podaci iz rujna govore da u Kninu ukupno ima 339 djelomično i potpuno radno sposobnih korisnika zajamčene minimalne naknade. Njima će u sljedeća tri mjeseca Grad dostaviti poziv u slučaju potrebe za javnim radovima. Odluka se odnosi na razdoblje do kraja godine, a korisnici će moći raditi najmanje 30, a najviše 90 sati mjesečno. Oni koji se odazovu pozivu, sklopit će ugovor o radu za oopće dobro bez naknade, piše portal Gradonačelnik.
Iz Grada napominju kako odluka, donesena 16. listopada, ima cilj omogućiti primateljima socijalnih naknada "da se aktivno uključe u rad za opće dobro, kako bi primajući naknadu od Centra za socijalnu skrb, pridonijeli i široj društvenoj zajednici, odnosno sudjelovali u radovima u lokalnoj jedinici koji će pridonijeti kvalitetnijem stanovanju, a time i stvoriti sebi priliku ulaska na tržište rada."
Uveo red i smanjio davanja
Nije Knin prvi grad u Hrvatskoj koji je donio takvu odluku. Gradonačelnik Bjelovara, Dario Hrebak uveo ju je prošle godine te tvrdi da je zadovoljan jer je uveden red u sustav i smanjena su izdavanja za socijalne naknade, što otvara prostor za ulaganje u druga mjesta. Otprije odluku provode Mursko Središće, Orahovica, Đurđevac i Čazma, u kojoj je dio korisnika ostao bez socijalne pomoći jer se odbio odazvati na javne redove. No, iz tog grada stiže i svijetla priča, jer se nekolicina njih iskazala i tako dobila posao u komunalnom poduzeću.