Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić ne prestaje s isprikama zbog posjeta kontroverznog Dragana Markovića Palme i susreta s njim.
Prvo se ispričao plaćenim oglasom u dnevnim novinama, onda se braniteljima ispričavao na konferenciji za novinare, a ispriku je sada ponovio i u razgovoru za Media servis.
"Ja priznam, nisam savršen i pogriješio sam. Ne znajući što je tko je radio '91. i '92. u Jagodini i nije moje da to bilježim. On može doći u Hrvatsku kad god hoće, a ja sam napravio pogrešku što sam ga ja pozvao. On može doći, on je slobodan građanin i nije napravio ništa. A to što se družio s Arkanom, da sam znao onda ne bih. I sad koristim priliku da se ispričam ne samo braniteljima, nego svim građanima", poručio je Bandić.
Problemi u Skupštini
Uz probleme koje ima zbog posjete iz Srbije, Bandić ima probleme i u Gradskoj skupštini. Već nekoliko puta Skupština nije imala kvorum tako da je sjednica i nekoliko puta odgađana.
Najžešći u kritikama zagrebačkog gradonačelnika, i to opet zbog Palme, je njegov dosadašnji partner u Skupštini, Zlatko Hasanbegović i njegova stranka Neovisni za Hrvatsku.
No, po Bandića, takvo ponašanje Hasanbegovića ima moguće puno ozbiljnije političke posljedice.
Naime, skupe li oporbeni zastupnici u zagrebačkoj Gradskoj skupštini 21 ruku koja će glasati protiv proračuna za 2019. godinu koji bi uskoro trebao predložiti gradonačelnik Milan Bandić, potporu sa svojih pet zastupnika dat će im i Neovisni za Hrvatsku! Barem tako tvrde u toj stranci.
U tom slučaju, padom Bandićeva proračuna, Zagrebu prijeti prvo privremeno financiranje, a ako 21 zastupnik i Neovisni i dalje budu složni, odbit će se i takav zahtjev, što bi značilo da će Zagreb na izbore za Skupštinu u travnju sljedeće godine.
Ovakav mogući rasplet zagrebačke krize komentirao je i profesor Dejan Jović sa zagrebačkog Fakulteta političkih znanosti.
Jović: "Kad Palma njiše grane"
"Već je netko ovdje napisao: "kad Palma njiše grane" moglo bi se dogoditi da Bandić padne. Danas je dao novu ispriku, pritisnut mogućnošću da mu u gradskoj skupštini padne proračun za 2018.", napisao je Jović na Twitteru.
S druge strane, politički analitičar Davor Gjenero kaže kako mu se ne čini da se radi o stvarnoj "drami", već da, izgleda, Neovisni za Hrvatsku samo pokušavaju povećati svoju "medijsku vidljivost".
Gjenero: "Nema rušenja Bandića dok Lederer ne podnese ostavku"
"Neozbiljno je gaditi image opozicijske stranke u predstavničkom tijelu, a istovremeno ustrajati u koalicijskoj ulozi u tijelu koje obavlja izvršne poslove (gradsko poglavarstvo). Tako dugo dok gospođa Ana Lederer ne podnese ostavku, nemoguće je govoriti o tome da gospodin Hasanbegović i gospođa Esih rade na "rušenju Bandića", kaže Gjenero.
Naš sugovornik ističe da se vjerojatno radi o zauzimanju startnih pozicija u borbi za diobu javnog novca (gradski proračun), ali da, "ako pritom i dođe do razlaza partnera, ne treba očekivati da će to izravno voditi ponavljanju izbora za Gradsku skupštinu".
"Tako dugo dok je moguće da netko istovremeno "zastupa interese građana" u Skupštini, i da bude zaposlen u gradskim poduzećima ili da s njim povezane osobe rade u gradskoj upravi ili gradskim poduzećima, imat ćemo parmanentnu premreženost i stalni sukob interesa članova predstavničkog tijela. U uvjetima kad su neki koji se danas predstavljaju vođama opozicije protiv Bandića, iracionalnim predizbornim ponašanjem Bandiću omogućili preživljavanje na izborima na kojima je njegova smjena visjela u zraku (gospođa Mrak Taritaš, za koju je bilo unaprijed jasno da nije "izaberiva", ali je spriječila ulazak kandidatkinje s pobjedničkim potencijalom u drugi krug) iracionalno je očekivati da bi ti akteri koji su do sada maksimalizirali Bandićeve dobiti, sada mogli provocirati njegov politički pad", zaključuje Davor Gjenero.