Nakon lokalnih izbora, brojni političari i stranke, pa čak i oni koji gube, proglašavaju pobjedu. Iz nepregledne šume izbornih lista u više od 500 jedinica lokalne samouprave, mnogi su skloni izvući upravo ono što je najbolje za njih, a loš rezultat "pomesti pod tepih". No, koliko god neki proglašavali pobjedu ili relativizirali poraz, brojke su ipak neumoljive i pokazuju određene trendove. Pogledajmo stoga tko su najveći pobjednici, ali i najveći gubitnici ovogodišnjih lokalnih izbora.
Pobjednici
Tomislav Tomašević + Možemo - Od aktivista na prosvjedima u Varšavskoj 2011. godine pa sve do pobjednika prvog kruga zagrebačkih izbora i čovjeka kojemu je titula gradonačelnika Zagreba nadohvat ruke. Osvojio je 45 posto glasova i ostvario ogromnu prednost nad svojim suparnikom u drugom krugu - Miroslavom Škorom koji je dobio 12,16 posto glasova. I Tomaševićeva stranka Možemo! ostvarila je ogroman uspjeh na izborima za Gradsku skupštinu. S osvojenih 40 posto glasova nedostaje im tek jedan mandat do većine.
Galerija
Koliko je Tomašević napredovao u odnosu na prošle lokalne izbore 2017. godine najbolje pokazuju brojke. U prvom krugu je tada osvojio 3,94 posto ili nešto manje od 13.000 glasova, a jučer je ih je dobio gotovo 150 tisuća.
Ivica Puljak - Gotovo sve predizborne ankete najviše su šanse za prvo mjesto davale HDZ-ovom Vici Mihanoviću, a neke su čak predviđale ulazak Željka Keruma u drugi krug. No, kandidat Centra Ivica Puljak iznenadio je kada je s osvojenih 26,82 posto glasova zasjeo na prvu poziciju. Oko tri posto manje ima Mihanović s kojim Puljak ide u drugi krug. Borba za Split za dva tjedna bit će vrlo neizvjesna, opet će doći do sudara tradicionalnog i liberalnog Splita, a očito će biti važan svaki glas.
Ivan Radić - HDZ-ov kandidat za gradonačelnika Osijeka osvojio je 38,69 posto glasova u prvom krugu. Može se smatrati pobjednikom pogotovo osvoji li drugi krug jer bit će to prvi put u povijesti da HDZ u Osijeku ima svog gradonačelnika.
Davor Štimac - Nezavisni kandidat za gradonačelnika Rijeke sa 16 posto glasova je drugoplasirani ispred SDP-ova Marka Filipovića koji je osvojio gotovo dvostruko više. No, Štimac je iza sebe ostavio kandidata HDZ-a Josipa Ostrogivća, ali i Mostova Marina Miletića i tako ušao u drugi krug. Iako je SDP u blagoj prednosti, čini se da će i borba za Rijeku u drugom krugu biti poprilično neizvjesna.
Marko Jelić - Ovaj nezavisni kandidat postigao je gotovo nemoguće - na izborima za župana Šibenske županije prestigao je HDZ-ova kandidata Gorana Pauka. Jelić je u prvom krugu dobio 36,52 posto glasova, a Pauk na 36,10. Razlika je malena, ali pokazuje da će borba u drugom krugu biti neizvjesna. Pokazuje i to da Dalmacije više nije nužno "HDZ-ova utvrda".
Vinko Grgić - Zbog afere Janaf, u kojoj je bio osumnjičenik, ovaj nekadašnji SDP-ovac lani je izašao iz te stranke. Ove godine kandidirao se za gradonačelnika Nove Gradiške i, kao nezavisni kandidat, pobijedio već u prvom krugu. Osvojio je 61,66 posto glasova.
Mirko Duspara - Kao nezavisni kandidat u Slavonskom Brodu je na vlasti još od 2005. godine. I Brođanima, čini se, nije dosta jer Duspara je u prvom krugu ostvario gotovo 10 posto prednosti nad HDZ-ovim kandidatom Draganom Jelićem s kojim se već suočio na izborima 2013. godine. Uspjeli li mu pobijediti u drugom krugu, Duspara će na čelo Slavonskog Broda zasjesti peti put.
Miro Bulj - U prvom krugu izbora za gradonačelnika Sinja osvojio je 42,17 posto glasova ostavivši iza sebe HDZ-ova kandidata Igora Vidalinu za kojeg se odlučilo 28,95 posto birača. S 21,52 posto glasova i nezavisni Ivan Jadrijević bio je blizu ulaska u drugi krug. O tome kome će se prikloniti njegovi birači vjerojatno će ovisiti i pobjednik drugog kruga u Sinju. Bulj, barem zasad, ima veliku prednost.
Gubitnici
Davor Filipović i HDZ u Zagrebu - Filipović je slovio kao jedan od favorita za drugi krug, no završio je tek na četvrtoj poziciji s nešto manje od 10 posto glasova. Ni njegov HDZ nije puno bolje prošao jer u Zagrebu više neće biti na vlasti. Na izborima za Gradsku skupštinu osvojili su 11,3 posto glasova.
Joško Klisović i zagrebački SDP - 'Mirni čovjek Zagreba' ostvario je prilično loš rezultat. Na izborima za gradonačelnika dobio je tek 7,8 posto glasova i završio na petom mjestu. Lista SDP-a za Gradsku skupštinu dobila je tek jedan posto glasova više. Od nekad vladajuće stranke u metropoli, SDP je pao na niske grane. Sudjelovati u vlasti mogu tek kao koalicijski partner stranke Možemo!
Ante Franić i splitski SDP - Čini se da su glasovi centra i lijevog centra u Splitu većinom otišli Ivici Puljku. Kandidat SDP-a Ante Franić na četvrtom je mjestu sa 7,44 posto glasova. SDP-ova lista za splitsku skupštinu je također četvrta s 9,76 posto. Još jedan neuspjeh nekad vladajuće stranke u dalmatinskoj metropoli.
Nikola Mažar i vukovarski HDZ - Za vladajući HDZ Vukovar je uvijek bio vrlo značajan, ponajprije zbog uloge u Domovinskom ratu. No, čini se da tamošnji birači polako naginju drugim opcijama. Ivan Penava tamo je s 43 posto glasova pobijedio HDZ-ova Mažara koji je dobio 24,8 posto. Penavina lista iza sebe je ostavila HDZ i na izborima za gradsko vijeće.
HDZ u Lici - Vladajući su, čini se, djelomično izgubili još jednu utvrdu. Gospić je najviše glasova dao HSP-ovcu Karlu Starčeviću, a ove se godine posebno istaknula i lista LiPO koju vodi bivši HDZ-ovac Darko Milinović. U prvom krugu izbora za župana vodi Milinović (33,26 posto) ispred HDZ-ovog kandidata Ernesta Petryja (32,04 posto). Na izborima za županijsku skupštinu HDZ je s 35,38 posto ispred Milinovićeve stranke (29,48 posto).
Najnovije informacije o lokalnim izborima pratite ovdje.