Neće više biti besplatnih plastičnih vrećica?!

Ministrica Mirela Holy u trgovine i na tržnice planira uvesti naplatu jednokratnih plastičnih vrećica, koje su do sada bile besplatne, kako bi se smanjila njihova upotreba među građanima.

10.5.2012.
10:22
VOYO logo

Novi Zakon o otpadu, koji uvodi selekciju otpada u kućanstvima, uskoro će se naći na Vladi, zajedno s pravilnicima koji će zakon provoditi u praksi. Jednim od tih pravilnika, kako se doznaje, ministrica Mirela Holy uvest će u trgovine, ali i na tržnice, naplatu jednokratnih plastičnih vrećica, koje se sada dijele besplatno.

Naplatom tih vrećica Ministarstvo želi destimulirati njihovu, po mnogima, ekološki upitnu upotrebu. Prema računici ekoloških udruga u Hrvatskoj, kad bi samo svaki peti građanin Hrvatske prestao koristiti plastične vrećice, sljedeća bi generacija u prirodi zatekla gotovo 200 milijardi plastičnih vrećica manje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U udruzi Prijatelji životinja napominju kako se reciklira manje od jedan posto plastičnih vrećica, dok ostalih 99 posto završava u vodama, gdje ubijaju na stotine tisuća životinja koje ih zamijene za hranu.

Zagovornici vrećica s druge strane imaju mnogobrojne argumente zašto ih ne naplaćivati. Proizvodnja plastičnih vrećica je, kažu u Društvu za plastiku i gumu, manje štetna po okoliš od proizvodnje platnenih i papirnatih vrećica. U Hrvatskoj nema proizvodnje platnenih i papirnatih vrećica, što znači da će zbog povećanog uvoza papira i platna doći do ukidanja radnih mjesta u proizvodnji plastičnih vrećica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naplatom jednokratnih plastičnih vrećica, čija proizvodnja košta oko pet lipa za komad, kažu zagovornici plastike, obogatit će se oni koji ih budu prodavali građanima, makar i za samo pet lipa više. Građani će ih kupovati jer, kažu u Društvu za plastiku i gumu, papirna i platnena ambalaža ne mogu poslužiti nošenju 'mokrih' namirnica s placa i slično.

Kako zaključuju zagovornici plastičnih vrećica, ne zagađuju okoliš vrećice, nego ljudi koji ih tamo bacaju, a druga plastična pakiranja, koja se ne oporezuju, čine daleko veći otpad. Potrošnja plastike u Hrvatskoj iznosila je 2010. godine oko 300 tisuća tona, od čega oko 2,5 tisuće tona u plastičnim vrećicama.

Zeleni otoci po naseljima

Novi Zakon o otpadu od jedinica lokalnih samouprava tražit će da izgrade 'zelene otoke' na kojima će građani moći primarno selektirati otpad, a ostalo, što se selektirati ne može, odlagat će se u zajedničke kontejnere, piše Novi list.

Kako se neslužbeno može čuti, ministrica Holy je odustala od uvođenja čipiranih vreća za smeće, u koje bi se takav, neselektirani otpad bacao, jer su i sami čipovi, k tome i jako skupi, elektronički otpad. Tako će se neselektirani otpad vjerojatno odlagati u običnim vrećama za smeće, u čipirane kontejnere, a odvoz će se naplaćivati prema broju pražnjenja kontejnera, no ne paušalno, kao sada, nego po broju stvarnih pražnjenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo