Ne može se sve svesti na novac

Članovi Akademske solidarnosti pozivaju na osporavanje koncepta intelektualnog vlasništva. "Svakom 'geniju' prethodi minuli umreženi kolektivni rad.

21.2.2012.
15:38
VOYO logo

Sindikat Akademska solidarnost danas je u izjavi za javnost, komentirajući pitanje međunarodnog Anti-krivotvoriteljskog trgovinskog sporazuma (ACTA-e), doveo u pitanje uopće koncepte autorskih prava i intelektualnog vlasništva koji se prilikom razmatranja tih tema tretiraju kao samorazumljive polazne točke.

Prema mišljenju sindikalista, pažnju treba usmjeriti na osporavanje tih koncepata postuliranjem ideja zajedničkog intelektualnog dobra i kolektivnog karaktera znanja, te na potrebu borbe protiv kapitalističkom sustavu svojstvenog procesa ograđivanja i komercijalizacije zajedničkog dobra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čitava ekonomsko-politička logika zaštite intelektualnog vlasništva, ističe se u izjavi za javnost, temelji se na imperativu da se sve stvari i iskustva svede na novčane ekvivalente, njihovu razmjensku vrijednost. Kako bi se javni govor pretvorio u javnu raspravu, treba ga, drže u sindikatu, okrenuti naglavce i protresti.

Pokradeni genij vs. društveno porijeklo znanja i umjetnosti

"Kultu pokradenog 'genija', koji tobože neponovljivo i ni iz čega stvara djelo čiji je vlasnik, valja suprotstaviti društveno porijeklo znanja i umjetnosti. Bez obzira govorimo li o intertekstualnosti, derivativnom karakteru umjetnosti, znanstvenoj razmjeni ili konstitutivnoj nemogućnosti postojanja privatnog jezika, svakom 'geniju' prethodi minuli umreženi kolektivni rad. Intelektualna sredstva za proizvodnju posuđena su, a kako bi novim generacijama bila dostupna, treba ih i vratiti", mišljenje je članova Akademske solidarnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sindikalisti, naime, ne smatraju da rad autora ne treba biti plaćen. No, ističu, zbog nejednake moći pregovaračkih pozicija autora s jedne, te korporacija s druge strane, od tog rada najveću korist imaju nakladnici i izdavači te kompanije za zaštitu autorskih prava.

"Zanemarimo li tu disproporciju i krenemo se baviti ACTA-om i sličnim ugovorima isključivo iz rakursa zaštite autorskih prava i intelektualnog vlasništva, možemo se lako naći u poziciji da se umjesto za pravo intelektualnog radnika na plaćeni rad borimo za pravo intelektualnog poduzetnika na ubiranje rente s ograđenog dijela zajedničkog dobra", upozoravaju iz Sindikata.

Članovi Akademske solidarnosti ovim su se putem pozvali i na izjavu inicijative STOP ACTA! koju podržavaju, a u kojoj stoji: "...ako raspravljamo o autorskim pravima, treba reći da su digitalne mreže donijele izobilje kulture i znanja tamo gdje je u analognom svijetu vladala oskudnost. Izobilje se ne da vratiti u oskudnost bez pravnog, institucionalnog, tehnološkog ili ekonomskog nasilja". Suprotstaviti se tom nasilju, upozoravaju iz sindikata, znači suprotstaviti se dominaciji doktrine koja je tržište učinila dogmom i povjerovati u mogućnost dobrobiti svih društvenih subjekata.

Prostora za analizu još ima

Iz Akademske solidarnosti ističu i kako su zamjerke sporazumu ACTA u medijskom prostoru uglavnom su ukazivale na prijetnje aspektima ljudskih i građanskih prava, dok je u manjoj mjeri problematiziran niz vezanih tema kao što su nedemokratsko donošenje trgovinskih sporazuma, porast globalne nejednakosti, problemi s tretmanom generičkih lijekova, pravo na plaćeni rad, pitanje vlasništva nad patentima za biljne sorte sjemena, nejednaka dostupnost medicinskih i znanstvenih istraživanja i otkrića, problem plagijatorstva, provedba uredbi s obzirom na stanje na terenu, itd.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svaki od ovih uvida, smatraju u sindikatu, ukazuje na zaseban dio širokog problemskog sklopa unutar kojeg je moguće provoditi analizu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo