Učitelji, sindikalni povjerenici, ali i ravnatelji ustanova traže pomoć jer je, očigledno, ne mogu dobiti u resornom Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta: zbog Vladine odluke o zabrani novog zapošljavanja u javnim službama od 25. rujna ove godine, a osobito pomoćno-tehničkog osoblja poput spremačica, domara i kuhara/ica, kvaliteta i funkcioniranje obrazovnih ustanova, higijenski uvjeti, ali i zdravlje i sigurnost učenika, ozbiljno su dovedeni u pitanje, piše Slobodna Dalmacija.
Problem je nastao jer je u jeku borbe za i protiv outsourcinga Vlada donijela odluku kojom je zabranila nova zapošljavanja, čak i na mjestima domara, spremačica ili kuharica koje odu u mirovinu. Ustanovama je naređeno da se ta mjesta popune preraspodjelom postojećih kadrova ili angažiranjem "vanjskih pružatelja usluga", što su mnogi protumačili kao uvođenje outsourcinga na mala vrata.
Međutim, iz uputa Ministarstva vidjelo se da je situacija, valjda radi novih ušteda, još gora te da nema zapošljavanja zamjena čak ni kada netko od nenastavnog osoblja ode na bolovanje ili umre:
Koliko je zbrke ona izazvala, svjedoči nekoliko primjera iz obrazovnih ustanova. Kako nemaju pravo na zapošljavanje zamjena, ali ni valjano protumačenu odluku, ravnatelji se snalaze kako znaju i umiju: tako je u jednom učeničkom domu poslove kuharice, koja je na dužem bolovanju, prema naredbi ravnatelja preuzela radnica iz praonice rublja.
Nemogući položaj
Poseban su problem domari-ložači, jedini ovlašteni i jedini koji imaju položene potrebne ispite za rukovanje postrojenjima za grijanje.
"U jednoj školi domar je otišao 1. rujna u mirovinu, a njegova zamjena, zaposlen na 60 dana bez natječaja, dobio je otkaz odmah po stupanju na snagu Vladine odluke. U školi je to bio jedini domar. Trebamo li zatvoriti školu do proljeća i toplijih vremena?", kaže predsjednik Nezavisnog sindikata srednjih škola Branimir Mihalinec, potvrđujući kako se u sindikat javljaju brojne škole s identičnim problemom. Neće valjda u kotlovnicu poslati spremačicu pa da digne školu u zrak!
U nemogućem su položaju i same spremačice, pa tako u jednoj školi njih dvije, svaka u svojoj smjeni, moraju čistiti površinu od 2.000 četvornih metara, iako je državnim pedagoškim standardom propisano da to u srednjim školama smije biti najviše 800 četvornih metara.
Mihalinec je ministru Mornaru poslao pismo tražeći hitno povlačenje odluke o zabrani zapošljavanja.