Prema podacima Ministarstva unutarnjih poslova, u Hrvatskoj ima 103.903 vlasnika oružja, a krajem prošle godine bilo je registrirano čak 266.885 komada oružja. Većina, 259.615 komada pripada fizičkim osobama, a tvrtke imaju 7270 komada oružja. MUP nema evidenciju u koliko je slučajeva legalno oružje korišteno za počinjenje nekog kaznenog djela.
Propisi o čuvanju oružja
U Ministarstvu kažu i da je više oružanih listova izdano za držanje i nošenje oružja nego samo za držanje. Naime, na svaki oružani list moguće je registrirati tri komada oružja, pa je zbog toga došlo do ovakvog nesrazmjera broja osoba koje imaju dozvolu i broja oružanih listova. Iako se odobrenje za nabavu oružja može dati fizičkoj osobi za samoobranu, lov ili sport, iz MUP-a upozoravaju da se oružje ne smije na javnom mjestu učiniti vidljivim drugim građanima, što bi ih uznemiravalo, piše Glas Slavonije.
Osim toga, Zakon o oružju kaže i da se oružje i streljivo ne smije čuvati na način da bude dostupno osobi koja nema dozvolu za njega, a posebno ne smije biti dostupno djeci. Oružje i streljivo mora se čuvati u zaključanom metalnom ormaru, spremištu ili sefu, a oni se ne smiju moći otvoriti uobičajenim alatima. Kazna za nepropisno čuvanje oružja i streljiva je od 3.000 do 15.000 kuna, a takvoj će se osobi oružje i oduzeti.
Ne može svatko dobiti dozvolu
Policija dodaje i da se lovačko oružje smije koristiti samo u skladu s propisima o lovstvu, na mjestima određenim za vježbe gađanja i na civilnim streljištima, dok se športsko oružje ne smije koristiti izvan tih mjesta. Iako je broj dozvola za oružje velik, policija tvrdi da dozvolu ipak ne može dobiti baš svatko.
'Tijekom protekle godine nabave oružja građanima najčešće nisu odobrene zbog pokretanja ili pravomoćno okončanih prekršajnih ili kaznenih postupaka protiv osoba koje su podnijele zahtjev za nabavu oružja. Zahtjevi su bili odbijeni i zbog okolnosti koje upozoravaju na to da bi oružje moglo biti zlorabljeno', rekli su za Glas Slavonije u Policijskoj upravi Osječko-baranjskoj.