Jedan od njih je i čitatelj, koji je nadu u bolje sutra uspio vratiti u Norveškoj. Nakon niza molbi i životopisa naslovljenih na hrvatske adrese, poslovnu sreću je odlučio isprobati, a zanat iskovati u dalekoj Norveškoj.
I uspjelo mu je, i to bez previše muke i nauke, kako bi i trebalo biti.
''Slao sam molbe, na koje ne bih dobio niti odgovor da su primili moju molbu i CV, a kamoli da su me obavijestili o ishodu natječaja'', započinje svoju priču naš čitatelj te nastavlja:
''Istodobno sam slao CV po zemljama EU (to je bilo prije više od tri godine), od nekih bi dobio odgovor i bilo je nekih pomaka, sve dok nisam poslao CV u Norvešku.
Tamo sam nakon nekih 20-ak poslanih molbi dobio poziv za intervju putem Skypea, a nakon nekoliko dana javili su mi da sam primljen te poslali sve dokumente koji trebaju za dobivanje radne dozvole. Tada Hrvatska još nije bila u EU.
To je bilo prije tri godine, od kada sam promijenio četiri posla (tvrtke). Moram priznati da su mi u svim tvrtkama nudili ugovor za stalno (nakon šest mjeseci probnog roka), no ja nisam prihvatio jer sam tražio nešto drugo, to sam na kraju i našao te zadnjih godinu dana radim u velikoj kompaniji i vrlo sam zadovoljan'', ispričao je svoj potragu za poslom naš čitatelj.
Isto tako napomenuo je da se redovito javlja na oglašene natječaje za posao na hrvatskim portalima specijaliziranim za to područje, no nitko mu se nikad ne javi. Čak i u slučajevima kada traže identične pozicije u konkurentskim tvrtkama, nema baš nikakvog odgovora ni poslovnog bontona.
Posao bez puno filozofiranja
Ogorčen je i praksom u Hrvatskoj, u kojoj su mu govorili da treba bolje urediti CV, pa motivacijsko pismo, pa prijavu, pa znanje, pa ovo, pa ono, ističe on.
''I na kraju ovdje u Norveškoj pošaljem CV i dobijem posao bez puno filozofiranja'', zaključio je čitatelj.
Poslao između 200 i 300 zamolbi, ali ništa
No, za razliku od ovog pozitivnog iskustva, drugi naš čitatelj ispričao je svoju verziju traženja posla, koja se bitno razlikuje od ove ''norveške''.
''Ekonomist sam po struci, sa srednjom školom. Imam 32 godine, govorim engleski, njemčki, talijanski i poslao sam između 200 i 300 zamolbi za posao vani, ali ništa. Imam veliko iskustvo kao restoranski konobar, voditelj cocktail-bara, restorana, pansiona, menadžer u kreditnom uredu, trgovački putnik. Ali, sve to nije dovoljno.
Za skandinavske zemlje sve zamolbe su pale u vodu jer ne govorim jezik - iako oni svi govore prilično dobar engleski. Kad sam zvao u Švicarsku za recepcionera i razgovarao s direktorom na njemačkom jeziku, on je rekao da je problem što ne govorim 'švicarski njemački'. Za posao taksiste u Njemačkoj tražili su me radnu i boravšnu dozvolu, tako da je za sada moje iskustvo traženja posla vani jako loše. No, moram primijetiti da se strani poslodavci makar udostoje poslati odbijenicu za razliku od domaćih'', ispričao je ogorčeni čitatelj.
I sami imate iskustva s radom u inozemstvu, tražite posao negdje van Hrvatske, pokušali ste raditi vani i nije vas se naročito dojmilo. Pišite nam na adresu vijesti@portal.net.hr i podijelite s nama vaša iskustva.