Jučer je premijer podvukao crtu, stavio točku i uzviknuo "game over" na slučaj nelogičnosti u prijavi prebivališta predstojnika njegova ureda Zvonimira Frka-Petešića. No, neće biti baš tako jer slučajem se bavi i Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa.
Predstojnik Frka-Petešić ni danas nije objasnio nelogičnosti oko prijave adrese stanovanja. Još jednom mu je premijer živi štit.
"Cijela ova priča je ništa, tako da. Ovo nije tema. Ima li još nešto?", kazao je premijer. Može li nam gospodin Frka Petešić kratko? "Ne može. Ne, ne može, ne", odgovorio je Plenković.
Plenković je nervozan, unisoni je stav oporbe.
"Ne odgovara na pitanja na aktualnom satu, ponaša se vrlo bahato prema političkoj oporbi, ponaša se bahato prema vama novinarima. Nadam se da si nije umislio da je on država, a država to je on", komentirao je SDP-ov zastupnik Siniša Hajdaš Dončić.
"Djeluje vrlo čudno, uzevši u obzir da je on jedan istrenirani
birokrat. Utoliko više zabrinjava nekontroliranost njegovih
ispada. počeo je koristiti nekakvu čudnu prehrambenu retoriku",
smatra Nino Raspudić.
No, u ovom slučaju glavni problem nije premijerov karakter, nego
prebivalište njegova prvog suradnika.
Frka-Petešić je iz rodnog Pariza 2005. dobio angažman u Bruxellesu u hrvatskoj Misiji pri Europskoj uniji. 2011. počinje raditi u Ministarstvu vanjskih poslova i prijavljuje prebivalište u zagrebačku Dubravu, u prijateljevu stanu.
Godine 2013. postaje veleposlanik u Maroku, a 2017., na poziv Andreja Plenkovića vraća se u Zagreb, s prebivalištem najprije u Dubravu, pa onda u Salima na Dugom otoku.
Nakon toga dobiva na korištenje državni stan u centru, u Jurišićevoj, gdje prijavljuje samo boravište. Formalno, njegova obitelj nije se selila s njim nego je ostala do danas prijavljena u Dubravi. Za Ministarstvo državne imovine spora nema.
"To je toliko čisti primjer konzumiranog prava. U trenutku kad se apliciralo sva dokumentacija je provjerena. Mi smo je provjerili ponovno. Dakle, nikakvih polemika oko konzumiranja prava", tvrdi ministra Darko Horvat.
No, spora ima za oporbu. Čak ni saborski zastupnici koji imaju slična prava kao i Frka-Petešić, ne znaju kriterije dobivanja stanova na korištenje.
"Je li to kako sada tvrde iz Vlade svi oni koji su postali zastupnici i dužnosnici, a nemaju stan u Zagrebu ili je na snazi ona odredba da moraš imati prebivalište 50 km od Zagreba", izjavio je Nikola Grmoja.
"To zapravo znači da bi svi dužnosnici mogli, uključujući i mene, prodat sutra svoj stan i tražit da nam država i porezni obveznici u zemlji u kojoj nam pada kupovna moć svaki dan plaćaju stan u centru grada", kazala je Ivana Kekin.
Slučaj je zainteresirao i Povjerenstvo o odlučivanju o sukobu interesa.
"Povjerenstvo je jučer na radnom sastanku, nakon izlaska još nekih informacija, odlučilo da će ispitati činjenice koje su izašle u javnost, osnovanost tih nekakvih navoda i onda će vidjeti hoće li ići dalje", objašnjava Nataša Novaković.
No, prebacivanjem prebivališta iz Zagreba u Sali, Frka-Petešić je ispunio obje uredbe. To što obitelj nije prijavljena na istoj adresi. ne smeta.
"Ni kolega Frka Petešić, ni kolega Banožić ničim nemaju limitiranu niti pravo niti obvezu konzumirati stan na koji imaju pravo sa nekim limitiranim određenim kvadratnim metrima", rekao je Horvat.
Državne stanove trenutačno koristi 15 saborskih zastupnika, 4 članova Vlade i 13 državnih dužnosnika. Plaćaju povlaštenu naknadu. U Ilici i Palmotićevoj ulici od 1480 kuna za najveće, do 795 kuna za one manje.
U svim ostalim dijelovima Zagreba i Hrvatske plaćaju 5 kuna po četvornom metru. To znači da je Frka Petešić u dosadašnjem mandatu za stan od 96 kvadrata u centru glavnog grada zbrojeno platio 24.480 kuna. Da je takav isti stan plaćao prema trenutačnim tržišnim cijenama, platio bi oko 300.000 kuna najma više.
Među dužnosnicima s istim pravom je i ministrica Vučković. "Ja sam jako zahvalna, naravno, što koristim stan koji po toj regulativi sam dobila i u skladu s njom, međutim, ako tko želi provjeriti je li on luksuzan, ja ga pozivam baš rado da dođe", kazala je.
S dužnosničkim plaćama sigurno bi bolje mogli pronaći na tržištu. Na pitanje je li moralno da ljudi s tolikim primanjima imaju takvu povlasticu, premijer je jasan: "Mi to sigurno nećemo mijenjati."
Za premijera to je opet točka. I game over. No, frku oko Frke morat će ipak objasniti i javnosti i Povjerenstvu.