NAKON 30 GODINA NEOVISNOSTI /

Hrvatskoj susjedna zemlja bori sa siromaštvom, netolerancijom i autoritarnim premijerom: 'Na dnu smo!'

Image

Slovenija se 1991. godine odvojila od tadašnje Jugoslavije. 25. lipnja 2021. godine država slavi 30 godina neovisnosti

26.6.2021.
12:37
VOYO logo

"Danas su dozvoljeni snovi, sutra je novi dan", ove su riječi urezane u povijesno sjećanje Slovenaca. 25. lipnja 1991. izgovorio ih je Milan Kučan, tada predsjednik jugoslavenske Socijalističke Republike Slovenije, a potom dva puta predsjednik neovisne Slovenije. Tog dana Slovenija je proglasila neovisnost i službeno se odvojila od Jugoslavije, piše Gašper Andrinek za Deutsche Welle.

"Iz te posljednje rečenice mogli ste osjetiti njegovu neizvjesnost", kaže Dušan Plut, tada član Predsjedništva Slovenije i predsjednik stranke Zeleni. Imao je velika očekivanja, ali ga je kao političara brinulo i kako će se razvijati put u neovisnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon referenduma održanog 23. prosinca 1990., na kojem je 95% stanovnika Slovenije glasalo za neovisnost, slovenski političari jednoglasno su odlučili provesti rezultate referenduma - što je prije moguće i "nenasilno", kako Plut naglašava.

Plutovo razočaranje stavom europske politike i ključnih europskih zemalja u to vrijeme, uključujući Njemačku, i dalje se osjeća: "Tada nismo dobili nikakvu podršku. U pokušaju sprječavanja sukoba, na europskoj i međunarodnoj razini su naglašavali značaj očuvanja teritorijalnog integriteta, granica, pa čak i socijalističkog društveno-političkog sistema Jugoslavije. No, ipak je došlo do rata."

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
POLITIČKA BURA U SLOVENIJI: /

Glasuju o ustavnoj tužbi oporbe protiv Janše i smjeni šefa parlamenta

Image
POLITIČKA BURA U SLOVENIJI: /

Glasuju o ustavnoj tužbi oporbe protiv Janše i smjeni šefa parlamenta

Pomiješani osjećaji

Nakon proglašenja neovisnosti Slovenije, jugoslavenska vojska je krenula u intervenciju. Sociologinja i filozofkinja Renata Salecl podsjeća na to kako je tada bio raširen strah od vojne eskalacije. Međutim, rat u Sloveniji trajao je samo 10 dana.

Posljednji jugoslavenski vojnici napustili su Sloveniju 25. listopada 1991. godine brodom, koji je isplovio iz Kopra. U borbama je zabilježeno 76 žrtava: 19 na slovenskoj, 45 na strani JNA a poginulo je i 12 stranih državljana, među njima austrijski novinari Nikolas Vogel i Norbert Werner.

"Odluka o neovisnosti bila je ispravna. Iskoristili smo 'posljednju šansu‘ kako bismo dobili neovisnu Sloveniju", objašnjava Plut i istovremeno priznaje da sam put ka tom cilju izazivaju pomiješana osjećanja.

Naravno, kako dodaje Renata Salec, se materijalno stanje građana poboljšalo. "Ali, bilo je premalo rasprave o tome kakvo smo društvo zamislili za budućnost", dodaje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povećani socijalni disparitet

"Povećane su socijalne i regionalne razlike. Odluke se i dalje donose centralno. Sramotno nasljeđe neovisnosti bilo je da oko 15% stanovništva živi ispod granice siromaštva odnosno socijalne sigurnosti. To je u potpunosti u suprotnosti s političkim ciljevima i obećanjima s početka 90-ih. Neovisnost nije trebala značiti da relativno visok udio Slovenaca živi u siromaštvu ", ističe Plut.

"Počeli smo dobro, ali naravno da smo pogriješili", kaže Nataša Briski, urednica internetske stranice Metina lista i bivša dopisnica iż SAD-a. Ona ističe da je 26. veljače 1992. slovensko Ministarstvo unutarnjih poslova nezakonito izbrisalo 25.671 osobu s jugoslavenskim državljanstvom iz registra stalnih stanovnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smjelo, ambiciozno i umreženo

Nataša Briški, koji je u vrijeme stjecanja neovisnosti imala 16 godina, doživjela je Sloveniju kao odvažnu, ambicioznu i dobro umreženu zemlju. Međutim, nakon postizanja članstva u relevantnim međunarodnim organizacijama, poput OECD-a, EU-a, NATO-a, novonastala država je počela skretati sa željenog puta.

"Dio problema je što uzde moći u Sloveniji još uvijek drže ljudi koji su prije 30 godina igrali važnu ulogu, a danas su uglavnom ogorčeni, stari i nemaju viziju. Posljednjih 10 godina situacija s političkim igrama se pogoršala. "

Image
Foto: Profimedia

Janez Janša

Ne mogu ispuniti očekivanja

Istraživanje javnog mnijenja Vox populi, koje je za novine Dnevnik i Večer provela agencija Ninamedia, pokazalo je kako 61,8% ispitanika smatra da Slovenija nije opravdala očekivanja građana u posljednjih 30 godina.

Na pitanje žive li oni danas bolje, lošije ili isto kao prije 30 godina, 33% ispitanika odgovorilo je da živi bolje, 27% ispitanika živi isto, a 28% ispitanika odgovorilo je da im je sada lošije nego prije neovisnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, što se tiče prirodnog i ljudskog potencijala, Slovenija se nalazi među 20 do 30 najprivilegiranijih zemalja na svijetu, tvrdi Dušan Plut. Jedan od ključnih izazova budućnosti za Sloveniju je osiguranje socijalne sigurnosti. "Trenutni mehanizmi neće moći funkcionirati. Slovenija mora temeljito razmotriti nove mehanizme socijalne sigurnosti, poput ideje o temeljnom dohotku."

Digitalna nepismenost

Docentica na Elektrotehničkom fakultetu u Ljubljani Emilija Stojmenova Duh procjenjuje da je Slovenija ispod europskog prosjeka na polju digitalne transformacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ključni problem je nerazumijevanje digitalizacije i njena vrlo neujednačena provedba. Najveći izazov koji imamo, pored umreženosti koja bi trebala biti dostupna svima, jest pružanje vještina i digitalnog znanja neophodnih za digitalnu transformaciju. Previše Slovenaca je digitalno nepismeno i zato ne mogu koristiti ni Internet ni digitalne javne usluge. "

Emilija Stojmenova Duh preselila se u Sloveniju iz Makedonije 2002. godine. "Politički i socijalno, Slovenija je trenutno na dnu. Netolerancija je široka, iako je to srećom evidentnije u politici, a manje u društvu u cjelini. Bojim se da bi netrpeljivost u politici mogla dovesti do mržnje i nemira među stanovništvom. "

U ožujku 2021. Ministarstvo kulture usvojilo je odluku o osnivanju Muzeja neovisnosti Slovenije. "Podiže se sve više i više spomenika u pokušaju mitologizacije neovisnosti Slovenije - sve je veći naglasak na glorifikaciji i veličanju onih aspekata toga procesa koji su izravno povezani s današnjom glavnom vladajućom strankom ," kaže Plut.

Kakve šanse demokracija i ljudska prava?

Renata Salecl još se sjeća kako je sudjelovala u prosvjedima 1988. u znak podrške današnjem premijeru Janezu Janši, kojeg je, zajedno s još trojicom kolega, uhitila Služba državne sigurnosti i kontraobavještajna služba JNA zbog navodnog odavanja vojne tajne. "Suđenje ljubljanskoj četvorki" pokrenulo je masovne proteste koji su doveli do toga da su Slovenci otkrili značaj civilnog društva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sad se čini da se klatno ponovo kreće u autoritarnom pravcu", kaže Renata Salecl. "Borili smo se za prava čovjeka koji je danas premijer. Međutim, Janez Janša je danas grubo prelazi i ignorira ljudska prava, demokraciju, slobodu okupljanja i slično.Vladajući političari u Sloveniji sve se više okreću od demokracije i ljudskih prava - vrijednosti koje sam uvijek povezivala s neovisnošću. "

Nataša Briški tvrdi da je Slovenija danas na važnoj prekretnici. "Naša će budućnost ovisiti o tome kako će se događaji odvijati u sljedećih nekoliko godina. Morat ćemo odlučiti što želimo - svježu, inovativnu, odvažnu i socijalno pravednu Sloveniju ili zemlju zarobljenu u duhu prošlosti i narednih 30 godina."

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo