Draga kuno, počivala u miru! Nakon 28 i nešto sitno godina, Hrvatska je doznala da je spremna za novu valutu. Više nam se s novčanica neće smiješiti Jelačić, Gundulić, Mažuranić, Radić, a ni kovanice s florom i faunom nam neće prolaziti kroz prste.
"To je ipak naš novac, bila mi je draga naša kuna", nostalgičan je urar Ivo Samardžić, dok se kozmetičarka Spomenka Belina veseli euru: "Mislim da je to dobro da budemo svi ujedinjeni u zajedničkoj zoni. Naše cijene nećemo ni slučajno zaokruživati."
Inflacija i euro, recept za muljažu?
U samo godinu dana preći ćemo trnovit put načinjen od visoke inflacije i prelaska na novu valutu. Neki su već spremni to iskoristiti.
"Državni inspektorat će kontrolirati da trgovački lanci ne muljaju. Ja osobno mislim, ako recimo cijena bude 3,51, da će staviti cijenu 3,50, a ako bude 3,49 će staviti opet 3,50", govori za RTL direktor jednog trgovačkog lanca, Dragan Munjiza.
Tako su obećavali i Slovencima, pa su im cijene otišle u nebo odmah nakon uvođenja eura. No, narasle su i plaće, pa više nitko u deželi ne plače za tolarima. Vjerojatno nećemo ni mi plakati za kunom, a od dinara smo se već nekoliko puta oprostili. No, teško je bilo preboljeti njemačku marku.
Nestat će mjenjačnice
"Hrvatski dinar se radio u vrlo otežanim uvjetima. Bio je kratak rok kada je trebalo pripremiti novčanice hrvatskog dinara, ali je bio dobro prihvaćen zbog nacionalnog naboja. Kada se uvodila kuna bila su podijeljena mišljenje", tvrdi Zlatko Viščević, numizmatičar iz Rijeke.
Oproštaj od kune najteže će pasti mjenjačnicama. Trenutno ih je u Hrvatskoj oko 900, a od siječnja bi ih moglo ostati manje od 100. "Ostat će par ovih turističkih, što imaju turističke tečajeve po gradu, koja na moru sezonska, ali mi kvartovski ne možemo preživjeti i morat ćemo nakon par dana od uvođenja eura zatvoriti", zaključila je vlasnica mjenjačnice, Ankica Jurinović-Ostojić.