Potaknuti prijeporima koje je dio gradonačelnikovih ljetnih građevinskih zahvata izazvao u javnosti, analizirali smo u što su točno gradske vlasti odlučile ovog ljeta uložiti najviše novca i zadovoljavaju li time potrebe građana ili neke svoje ambicije.
Najsporniji projekt zasigurno su Bandićeve fontane, na kojima je zagrebački gradonačelnik Milan Bandić uporno ustrajao unatoč brojnim argumentima protiv.
Gradonačelniku se najviše zamjera što u ovo krizno vrijeme gradi pothodnike i fontane ispred Nacionalne i sveučilišne biblioteke. Vrijednost tog projekta je, doznajemo, 23 milijuna kuna, a radovi su već odavno u punom zamahu unatoč činjenici da su ih članovi Gradske skupštine pokušali spriječiti.
Tako je završetak 'Bandićevog spomenika' ili 'Bandana', kako neki nazivaju taj projekt ispred NSK, predviđen do kraja ove godine.
Da se radi o besmislenom trošenju novca smatra i neovisni vijećnik Josip Kregar, Bandićev protukandidat na posljednjim izborima za gradonačelnika.
''Zagreb je već prešao ivicu između legalnog i ilegalnog kada su u pitanju projekti. Zna se da novca nema i jasno je da se radi o nekim osobnim interesima i izgradnji osobnih spomenika'', rekao je Kregar za Danas.hr.
Istaknuo je i da apsurdnost trenutne situacije u gradu potvrđuje činjenica da većina građana ne podupre te projekte.
Bandić se našao na udaru i zbog obnove opločenja na Trgu Petra Preradovića, poznatijem kao Cvjetnom trgu. Stare kamene ploče tako će zamijeniti velike mramorne, a vrijednost radova je 10,8 milijuna kuna. Na upite zašto je pokrenuo dva spomenuta projekta, Bandić je ranije rekao da mu smeta što se Cvjetni trg nađe pod vodom svaki put kad padne kiša, dok je za 'Bandane' poručio: ''Pustite me da vodim Zagreb kao europski grad'', pri čemu je očito mislio da velika zelena livada u centru grada nije dostojna jedne europske metropole...
Radnička ulica zasjenila fontane i Cvjetni
Ipak, najvredniji pojedinačni projekt na području Zagreba je rekonstrukcija Radničke ceste od Ulice grada Vukovara do Heinzelove ulice u duljini od 675 metara, a koja bi trebala biti završena do kraja godine. Vrijednost radova procjenjuje se na 30 milijuna kuna, i to bez PDV-a.
U veće zagrebačke projekte koji bi trebali biti završeni do kraja ove godine ubraja se i izgradnja III. etape Branimirove ulice, od Zavrtnice do Heinzelove, čija je vrijednost procijenjena na 14 milijuna kuna.
U tijeku je i rekonstrukcija Umjetničkog paviljona vrijedna četiri milijuna kuna, koja bi trebala biti završena u rujnu ove godine, a ističe se i gradnja nadstrešnice (zimskog vrta) na Kvaternikovom trgu, koja bi trebala biti gotova do kraja godine za 2,2 milijuna kuna.
Asfalterski program od 70 milijuna kuna
Treba napomenuti i da je u sklopu asfalterskog programa u planu preasfaltiranje ukupno 49,5 kilometara javnih cesta, među kojima su i Vukovarska ulica, Savska cesta, Slavonska avenija i Petrova ulica.
Upravo će radovi na tim lokacijama biti izvršeni u razdoblju od kraja srpnja do sredine kolovoza, kada su prometne gužve u gradu najmanje tijekom cijele godine.
Doznaje se i da je za preasfaltiranje ulica u Zagrebu ove godine osigurano 70 milijuna kuna.