"Najviše se krivotvore tzv. lifestyle lijekovi, poput onih za liječenje pretilosti, erektilne disfunkcije ili antihistaminici, no zabrinjavajući je porast protuvirusnih i protutumorskih krivotvorina, kao i antibiotika, kardiovaskularnih lijekova te analgetika. Opasnost ne leži samo u činjenici da ne liječe bolest, već pacijentu mogu i ugroziti život, jer nije uvijek slučaj da krivotvoreni lijekovi imaju premalo djelatne tvari, već je mogu imati i previše ili sadržavati neke opasne sastojke koji nemaju veze sa sastavom originalnog lijeka", kaže članica Upravnog vijeća Inovativne farmaceutske inicijative dr. Maja Drašković dodajući količina krivotvorenih lijekova raste iz godinu u godinu, a da trgovci takvim lijekovima ne prezaju ni od ugoržavanja zdravlja pacijenata.
Na što paziti pri kupovini preko interneta
Doktorica upozorava kako je pri kupnji preko interneta važno obratiti pozornost na vjerodostaojnost trgovine, cijenu i jesu li fotografije i pakiranje sumnjive kvalitete. Također naznačava da je nužno konzultiranje s liječnikom i farmaceutom.
Europska unija još je 2011. donijela direktivu o serilizaciji lijekova u sklopu koje svako pakiranje mora biti označeno serilizacijskim brojem koji će kasnije biti unesen u nacionalnu i središnju bazu podataka te u svakom trenutku biti dostupan kako bi se provjerio određeni lijek, piše Večernji list.
Rok za provedbu projekta je 9. veljače 2019. godine pa će se tako i u RH od tog datuma na recept moći dobiti ili kupiti samo pakiranje lijeka koje sadrži Direktivom propisana sigurnosna obilježja.