Koronavirus je ušao u Dječju bolnicu u zagrebačkoj Klaićevoj ulici, zbog čega je nekoliko malih pacijenata, ali i članova zdravstvenog osoblja u samoizolaciji. S dolaskom jeseni raste i mogućnost oboljenja od respiratornih infekcija, a nacionalni pulmološki centar za djecu, Dječja bolnica Srebrnjak, ne radi testove na koronavirus iako ima PCR uređaje s kojima bi to mogli raditi.
Ministar zdravstva Vili Beroš i šef Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak nisu još odgovorili na pitanje zašto se na Srebrnjaku ne provode testovi na koronavirus, a novi ravnatelj bolnice Ivo Dumić Čule tvrdi da je sve u pripremi, iako ne jamči kad će testiranja uistinu i početi.
"Bolnicu je obišao nacionalni koordinator te je sa stožerom bolnice definiran način prikupljanja i pripreme uzoraka. U narednim tjednima osigurat će se preduvjeti za testiranje. Sam uzorak je infektivni materijal i bilo kakvo nestručno rukovanje ili neadekvatan prostor za obradu mogu dovesti do prodora virusa u bolnicu, što apsolutno nikom nije cilj", poručio je ravnatelj.
'Imamo opremu i ljude'
Iako je glavno pitanje zašto predvodnici borbe protiv zaraze još nisu osigurali da se na svim mjestima koja mogu obavljati testiranja, pa tako i na Srebrnjaku, to zaista i radi, bivši ravnatelj bolnice Boro Nogalo ističe da je na temelju tih kapaciteta i dobiven 60 milijuna eura vrijedan projekt koji je očito kamen spoticanja između Grada Zagreba, Ministarstva zdravstva i same bolnice.
"Gdje je tu pošten odnos prema djeci i zaposlenicima? Korona buja, gubimo vrijeme dok čekamo da se brisovi djece s respiratornim infekcijama obrade u drugim centrima. Imamo opremu i ljude da radimo testove na koronu. Pa na temelju te opreme i ljudi Srebrnjak je i dobio projekt od Europske komisije za izgradnju Translacijskog centra vrijednog 60 milijuna eura", rekao je Nogalo za 24sata.
Odjednom neodrživ projekt
A upravo će se o tom projektu raspravljati u četvrtak na sjednici Skupštine Grada Zagreba. Naime, projekt kasni godinu dana i ravnatelj Dumić Čule ga pokušava pokrenuti kako bi Europska komisija produljila rok za povlačenje novca i izgradnju centra. No, njegov podnesak Skupštini se poziva na nedavnu analizu privatne tvrtke PwC, po kojoj je cijeli projekt - neodrživ. "Nakon svih recenzenata iz Europske komisije koja je prihvatila projekt, netko iz Zagreba kaže da je neodrživ", čudi se Nogalo.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.