U nedjelju, 5. srpnja, građani bi trebali izaći na izbore i tako obaviti svoju građansku dužnost. Budući da će tada neki ići na godišnji odmor i neće se nalaziti na mjestu prebivališta, treba znati da se adresa birališta može promijeniti.
"Recimo, ako imate mjesto prebivališta prijavljeno u Zagrebu, a toga dana će biti u Splitu, možete zatražiti privremeni upis. Na osnovu toga možete glasati na onom biračkom mjestu koje se nalazi u Splitu i koje će biti upisano u zahtjevu", rekao je za Dnevnik Nove TVDario Nekić, državni tajnik u Ministarstvu uprave.
Isto pravilo vrijedi i za one koji će se nalaziti na određenom mjestu u inozemstvu, a oni koji ne znaju gdje će se tada nalaziti, mogu izvaditi potvrdu kojom će glasovati bilo gdje.
Što učiniti?
Popunjavanje jednog od dva formulara je prva opcija, a popunjavanje ovisi o tome što građanin točno treba. Popunjene formulare građani trebaju odnijeti u nadležni ured. U slučaju da to sve čine preko interneta, to mogu napraviti u sustavu e-Građani.
22.12.2019., Zagreb - U 7 sati ujutro otvorila su se biracka mjesta za izbor predsjednika Republike Hrvatske.Photo: Josip Regovic/PIXSELL
Tamo se upisuje nekoliko podataka poput svoje adrese pa nakon toga Ministarstvo građanima dodjeljuje najbliže biračko mjesto. Prema statistici, javlja Dnevnik Nove TV, više prijava dolazi preko sustava e-Građani.
"Godine 2016. klasičnim putem došlo je 85 posto zahtjeva, a samo negdje oko 15 posto putem e-Građana, dok je ove godine već sada taj odnos negdje na oko 65:35. Znači, 65 posto klasičnim putem, a 35 putem e-Građana", velik državni tajnik Nekić.
Rok za promjene preko interneta istječe danas u ponoć, a kada je riječ o građanima koji to žele obaviti osobno, oni imaju vremena do kraja radnog vremena nadležnog upravog tijela.