Kao mogući kandidati za Mršićevog nasljednika na čelu Podravke, kako piše Večernji list, spominju se Gordan Kolak, Marko Kolaković, Marin Pucar te Damir Mihanović. Mršiću sutra istječe mandat i do petka će biti poznato tko će ga naslijediti.
Kolak je Krstićevićev čovjek od povjerenja
Kolak, kao najizgledniji kandidat, blizak je potpredsjedniku Vlade i ministru obrane Damiru Krstičeviću koji ga navodno 'gura' na tu poziciju. Kolak je bio predsjednik uprave DOK-ING-a, a radio je i u tvrtki King ICT u kojoj je Krstičević svojedobno bio menadžer. Osim toga, piše Večernji, Krstičević je nedavno Kolaka postavio u savjetnički tim za odabir borbenog lovca za Hrvatsko ratno zrakoplovstvo, a usto je i tajnik HDZ-ovog Odbora za nacionalnu sigurnost, obranu i unutarnje poslove, na čijem je čelu Krstičević.
Što se tiče ostalih kandidata, Kolaković je profesor na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, a Pucar je bivši čelni čovjek požeškog Zvečeva, ali i bivši zaposlenik Podravke. Mihanović je bivši član uprave Croatia osiguranja koji je postao poznat razotkrivši aferu Fimi media. Namjera je vladajućeg HDZ-a da na čelo Podravke postavi svoga čovjeka umjesto SDP-ovca Mršića, iako je ovaj u proteklih pet godina s kompanijom ostvario izvrsne rezultate.
Pucar blizak Mariću, a Kolaković Plenkoviću
Pucara bi na čelu Podravke rado vidio dio ministara u Vladi, a navodno i sam Goran Marić, jer taj kandidat ima menadžerskog iskustva u vođenju prehrambene kompanije. Profesor Kolaković koji u HDZ-ovom odboru za gospodarstvo već nekoliko godina razmatra poboljšanje poslovanja Podravke, dugogodišnji je poznanik premijera Andreja Plenkovića. Sam premijer je, čini se, odlučio ostati po strani u izboru novog šefa Podravke.
Inače, Kolaković je jučer, zajedno s Lukom Burilovićem i Slavkom Tešijom izabran u NO Podravke kao predstavnik države, a kojeg će onda prepustiti nekome drugome u slučaju da bude izabran za predsjednika Uprave.
Tko god dođe na čelo, čeka ga izvrsno stanje
Država koja u Podravci ima vlasnički udio od 25 posto jučer je, utjelovljena u ministru Goranu Mariću, pristala na zahtjev mirovinskih fondova da Nadzorni odbor ubuduće ima tri člana, dok će mirovinski fondovi imati četvoricu. Dogovor je i nadalje da država predloži predsjednika uprave, a mirovinski fondovi ostale članove uprave, čime su izuzetno zadovoljni jer do sada takav ulaz, bez obzira na udjel, u vodstvo Podravke nisu imali, piše Večernji list.
Tko god došao na čelo Podravke, dočekat će ga jako dobro stanje jer prema jučer objavljenim rezultatima poslovanja, kompanija je prošle godine ostvarila neto dobit od 182,4 milijuna kuna. To je 54,7 posto više nego u 2015. godini i bez utjecaja jednokratnog konsolidacijskog efekta Žita i odgođenog poreznog prihoda Belupa u 2015.godini.