Tek su procvjetale, a već im prijeti val hladnoće i mrazevi. Nasad od četiri i pol hektara jabuka Domagoj od ove godine štiti mobilnom vjetrenjačom.
"Radi na način da sa osam i pol metara visine spušta topao zrak dolje i miješa ga sa hladnim zrakom koji je pao na temperaturu od -1 do -12, gdje možemo zapravo podići temperaturu do plus 2, plus 3 i u trajanju od dva do tri sata vjerujem da možemo obraniti nasad", kaže voćar Domagoj.
Stroj koji tjera mraz najnovija je inovacija u Europi i jedini je u Hrvatskoj. Sastoji se od propelera, krana i postolja. Pogoni ga motor od 30 konjskih snaga.
"U pravilu mraz traje dva do tri sata i u ta dva do tri sata bitno je izazvati vjetar u voćnjak", dodaje Domagoj.
Dok radi, pravi puni krug i opslužuje do pet hektara. Rezultate postiže do -5 Celzijevih stupnjeva. A proljetni/kasni mrazevi su opasni.
Prije 15 dana pao je prvi mraz, jabuke u Slavoniji nisu bile u cvatu. Međutim, sada su sve voćke u cvatu i ovaj koji se očekuje pred kraj tjedna može napraviti mnogo štete. Zato se poljoprivrednici trebaju braniti.
Samo je od kasnih mrazeva u Hrvatskoj lani šteta bila milijardu kuna, a isplaćeno je tek 20 milijuna. Premije osiguranja su previsoke, a rizici preveliki.
"To je izazvalo velike posljedice na tržištu, posebno voća. To se vidi danas kad imamo nedostatak hrvatskog voća, hrvatskih jabuka na našem tržištu. Veliki su problemi zato što smo mi ravničarski dio s velikim udjelom nasada u ukupnoj proizvodnji", Željko Kraljičak, osječko-baranjski dožupan.
Stoga je preventivno djelovanje najbolje. Domagoj uz vjetrenjaču među jabukama, voćnjak s marelicama tretira fitohormonima.
"Giberelinima – gdje ćemo zapravo podići kondiciju biljke, tu spašavamo do -1,-2. A još na nekim isturenim lokacijama ćemo raditi s paljenjem peći, odnosno paljenjem slame."
Hladni tjedan veliki je problem za poljoprivredu, ako borba s mrazevima uspije – bit će plodova, u protivnom urodi će biti slabi u "tvornici pod vedrim nebom".