SVI SU ZBUNJENI /

Može li nam tijelo loše reagirati na previše antitijela? Stručnjaci otkrili ima li smisla mjeriti njihovu razinu

Image
Foto: Vjeran Zganec Rogulja/Pixsell

'Razina antitijela je pokazatelj da jesmo odreagirali, stvorili smo antitijela, imamo zaštitu', kaže Dijana Mayer iz HZJZ-a

9.12.2021.
8:38
Vjeran Zganec Rogulja/Pixsell
VOYO logo

Mnogi se pitaju trebaju li prije treće doze cjepiva protiv koronavirusa izmjeriti razinu antitijela. Stručnjaci su za Dnevnik Nove TV otkrili isplati li se uopće mjeriti razinu antitijela i što ona zapravo pokazuju.

''Kad se odlučim cijepiti, ići ću provjeriti razinu antitijela da ne bi bilo da ih ima ili da se ne dogodi nešto. Mislim da može organizam loše reagirati na to'', kaže jedna Zagrepčanka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, imunolog Luka Čičin Šain kaže da zasad nije bilo zdravstvenih problema kod onih koji su imali veliku razinu antitijela. "Dosad još nije primijećeno da je neka osoba imala tako visoku razinu protutijela protiv šiljastog proteina i protiv koronavirusa da bi zbog toga došlo do nekakvih serumskih bolesti'', kaže imunolog.

Image
RASTE BROJ SLUČAJEVA /

Zaraza u Australiji buknula na pub kvizu: Omikron se širi na brodskim zabavama

Image
RASTE BROJ SLUČAJEVA /

Zaraza u Australiji buknula na pub kvizu: Omikron se širi na brodskim zabavama

Što pokazuje razina antitijela?

Iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) kažu da u posljednje vrijeme često imaju upite koliko se isplati mjeriti razinu antitijela i što ona pokazuje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Razina antitijela je pokazatelj da jesmo odreagirali, stvorili antitijela, imamo zaštitu, Međutim, koja je to razina koja nas štiti, koja nam je stvarno učinkovita, ne zna se. Dobro je da ljudi imaju antitijela, ali mjerenje antitijela prije treće doze ili bilo koje doze nije potrebno'', pojašnjava Dijana Mayer iz HZJZ-a.

Zaštita od omikrona

Stručnjaci poručuju da je treća doza bitna zbog omikron varijante virusa, ali da nove studije ne ulijevaju preveliku nadu oko učinkovitosti cjepiva na omikron.

''U pravilu jedan pad u neutralizacijskoj efikasnosti od negdje 40 puta, dakle znatan pad u efikasnosti imunosne zaštite. Ono što nam je tu važno reći ljudima jest da oni koji su dobili booster dozu, u jednoj od studija je to pogledano, oni ipak imaju barem nešto malo zaštite'', ističe Čičin Šain.

Iako postoji i stanična imunost koja u ovim studijama nije obuhvaćena, Čičin Šain tvrdi da će nam vjerojatno biti potrebno modificirano cjepivo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo