Baš onda kad je Europska unija dala novac za izgradnju Pelješkog mosta, stiže nova prijetnja koja bi mogla stopirati taj projekt.
Naime, Halid Genjac, predsjednik Glavnog odbora Stranke demokratske akcije, izjavio je kako prije gradnje treba riješiti otvorena pitanja oko utvrđivanja morske granične crte.
Čini se kako vladajuće u Hrvatskoj, potencijalna ugroza projekta vrijednog 420 milijuna i 300 tisuća eura, od koji će Europska komisija sufinancirati 85 posto, odnosno 357 milijuna eura, nije previše zabrinula.
Ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Gabrijela Žalac jučer je poručila da nikakva prijetnja ne može ugroziti izgradnju Pelješkog mosta s obzirom da je Europska komisija odlukom od 7. lipnja odobrila taj projekt kao najveći u ovoj financijskoj perspektivi.
Žalac: 'Ništa ne može ugroziti izgradnju mosta'
Genjac je pak dan ranije rekao da će spor oko gradnje Pelješkog mosta između Bosne i Hercegovine i Hrvatske ponovo biti otvoren pri čemu je moguća i međunarodna arbitraža poput one u slučaju morske granice u Savudrijskoj vali te je najavio da će se pridružiti zahtjevu kojega je u parlamentu BiH pokrenula oporba da se taj projekt zaustavi sve dok se ne riješi otvoreno pitanje morske granice kod Neumskog zaljeva.
Na izvanrednoj stranačkoj konferenciji za novinstvo u Sarajevu Genjac je ustvrdio kako BiH zapravo nikada nije dala službenu suglasnost za gradnju Pelješkog mosta kao i da ne stoje argumenti da bi se on gradio u hrvatskim teritorijalnim vodama jer je potez između Komarne i Pelješca, kako su procijenili u SDA, zapravo podučje koje predstavlja međunarodni koridor za pristup BiH otvorenome moru.
Čeka li nas nova arbitraža zbog granice?
"Nikakva prijetnja ne može ugroziti izgradnju Pelješkog mosta, s obzirom da Europska komisija odlukom od 7. lipnja odobrila projekt Pelješkog mosta kao najveći projekt u ovoj financijskoj perspektivi. Nema, dakle nikakvih niti međudržavnih ugovora niti bilo čega drugoga što bi priječilo na neki način izgradnju ovog projekta", naglasila je Žalac.
Istaknula je da je, u kontekstu susjedstva, i studija i cijela procedura koja je godinama trajala upravo usuglašena sa svima, tako da smatra da tu nema govora o tome da se na bilo koji način dovede u pitanje izgradnja Pelješkog mosta, posebno što se tiče i odluke Komisije i onoga što je godinama prethodno rađeno.
Upitana je li novac siguran, Žalac je podsjetila da je odluka potpisana 7. lipnja, nakon čega je uslijedilo potpisivanje ugovora između Ministarstva prometa, Hrvatskih cesta i korisnika. "Prema tome, mislim da slijedi otvaranje ponuda i krećemo s radovima", rekla je Žalac u Sinju.
Početak gradnje Pelješkog mosta planiran je za jesen ove godine.