Oporba je zatražila da se spomen-ploča ukloni iz Jasenovca te postavi druga, bez spornog podzrava. Vladajući pak ne govore o uklanjanju ploče već o proširenju eventualne zabrane na simbole svih totalitarnih režima, premda je tu stav Mosta još uvijek ponešto nejasan, javlja N1.
Dok se ne donese zakon, spora ploča ostaje?
Most se, naime, slaže s premijerom Andrejom Plenkovićem da bi zakonom trebalo regulirati koji su simboli totalitarnih režima dozvoljeni, a koji ne. Primjerice, Mostovac Nikola Grmoja smatra da je taj pozdrav sam po sebi nedopustiv, ali ne smatra ga toliko delikatnim da se ne nađe u grbu HOS-a.
Premijer Plenković kazao je prethodno da bi trebalo analizirati sudsku, upravnu i zakonsku praksu te uzeti najbolje primjere u Europi i donijeti zakon o simbolima totalitarnih režima. Iz Plenkovićevih riječi, piše N1, dâ se pretpostaviti da ploča neće biti uklonjena dok se ne donese takav zakon.
Oporba se poziva na mišljenje Ustavnog suda
Oporba se pak poziva na Ustavni sud čije je mišljenje da korištenje tog pozdrava treba prekršajno kažnjavati. Taj je sud odbio tužbu bivšeg predsjednika HČSP-a Josipa Miljka, koji je smatrao da mu je Visoki prekršajni sud u Karlovcu povrijedio Ustavom zajamčena prava potvrđujući mu novčanu kaznu u visini od 5.000 kuna zbog slavljenja zapovjednika ustaške Crne legije Jure Francetića i uzvika 'Za dom spremni'.
U istoj presudi još stoji da je Miljak na taj način "pozivao na neprihvatljive političke poruke na javnom mjestu i to izgovarajući opisane povike kojima je poticao prisutne na 'odgovor' u smislu izvikivanja 'spremni'".