Pažnju domaćih i turista u Tisnom na otoku Murteru u subotu je privukao morski pas koji je gotovo cijeloga dana plivao u plićaku jedne uvale u središtu mjesta, javlja Morski.hr.
"Od jutros je tamo. Izgleda da se nikoga ne boji, a ljudi su ga pokušali odvući na otvoreno more, ali bezuspješno. Puno je tamo svita, pa ne znam je li se beštija izbezumila i izgubila orijentaciju", kazao je jedan Tišnjanin.
'Vrti se u 20 kvadrata i ne izgleda zdrav'
Modrulj se inače rijetko viđa u blizini obale. Ta vrsta više voli boraviti u otvorenom moru.
"Cijeli dan je tamo. Vrti se u 20 kvadrata i ne izgleda zdrav. Zapravo, izgleda ošamućeno. Ima sigurno metar i po, a pokušali su mu bacati ostatke od ribe iz obližnjeg restorana, no nije mu se dalo ni jesti", kazao je Milan Colić koji je i snimio modrulja u plićaku.
Modrulji su jedna od 29 vrtsa morskih pasa koji žive u Jadranskom moru, a mogu biti dugački i do pet metara. Spadaju u ugrožene vrste, a iako se smatraju potencijalno opasnima, rijetko napadaju ljude.
Nema panike, modrulji rijetko napadaju ljude
"Općepoznato je da ženke ulaze u plitke vode kako bi se kotile, što se odvija najčešće u proljetnim ili ljetnim mjesecima", pojasnio je za Morski.hr Andrej Gajić, ravnatelj Centra za marinsku i slatkovodnu biologiju Sharklab ADRIA i rukovoditelj Shark Tales pri National Geographic.
"Neophodno je demantirati izjave pojedinih medija da se radi o “najopasnijoj” vrsti koju susrećemo u Jadranu – što ne samo da stvara krivu sliku, već i širi dobrim dijelom neosnovan strah u široj javnosti. Jasno, modrulj jest potencijalno opasna vrsta – no treba istaći da je u posljednjih 100 godina u svijetu poznato manje od deset neprovociranih napada, a svega jedan u Mediteranu iz kolovoza 1986. u Lionskom zaljevu koji se može pripisati modrulju (GSAF, ISAF). Modrulj je iznimno radoznala vrsta morskog psa, nerijetko tijekom ronjenja kruže oko ronioca, kojeg ponekad i dodiruju vrhom gubice", dodao je Gajić.