'POTPORA CIVILNOM STANOVNIŠTVU' /

Svećenike prevozili ratnim brodom, a gradonačelnica Supetra se pita: 'Kome se otočani trebaju javiti kad ne bude trajekta?'

Image
Foto: Miroslav Lelas, Duško Jaramaz/PIXSELL

Iz Vojnog ordinarijata su priznali da su 22. svibnja prevezli svećenstvo s Hvara u Split ophodnim brodom 'Omiš', a gradonačelnica Supetra je upitala kome se građani trebaju obratiti za prijevoz ratnim brodovima

12.11.2021.
17:21
Miroslav Lelas, Duško Jaramaz/PIXSELL
VOYO logo

Obalni ophodni brod “Omiš” prevezao je visoko svećenstvo s Hvara u Split 22. svibnja, nakon ređenja hvarskoga biskupa Ranka Vidovića, piše u petak Večernji list. Predsjednik države Zoran Milanović u jeku svađe s ministrom obrane Marijem Banožićem više je puta kazao kako se vojni resursi koriste u privatne svrhe. Kazao je kako se “dižu topovnjače i patrolni brodovi, i to za nevojne svrhe, čija upotreba, kazao je, košta 15-20 tisuća kuna po satu plovidbe”.

"Vidjet ćemo kako se to selektivno nekome daje, a nekome ne, pa ćemo razgovarati je li to kazneno djelo", kazao je Milanović. Da su među onima koji su se koristili prijevozom HV-a i HRM-a i hrvatski biskupi, potvrdili su u Vojnom ordinarijatu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Mogli su nam reći ne'

Istaknuli su da su u ime Hrvatske biskupske konferencije uputili dopis Ministarstvu obrane, tj. molbu za prijevoz nadbiskupa i biskupa Hrvatske biskupske konferencije s ređenja novoga hvarskoga biskupa don Ranka Vidovića s Hvara u subotu 22. svibnja.

"HBK je uputio molbu nama, a mi MORH-u, da se biskupe s ređenja u vrijeme pandemije vrati u Split. Nema tu ničega spornog. Radilo se o suboti i terminu kada nije bilo redovitog, tj. ljetnog voznog reda, pa prijevoz nije bio moguć, tako da smo tražili pomoć Hrvatske ratne mornarice. Bilo je 40 putnika, odnosno nadbiskupa i biskupa te visokog osoblja. Drugi su razlog bile krizme jer su biskupi trebali stići na vrijeme, a to ne bi bilo moguće jer nije bilo drugih linija. Poslali smo zahtjev MORH-u i on nam ga je odobrio. Mogli su nam reći 'ne', ali nisu", objasnio je Večernjem listu generalni vikar Vojnog ordinarijata don Marko Medo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Nije zloporaba, nego potreba'

Dopis je iz Vojnog ordinarijata upućen 15. travnja i navodi se da je na ređenju predviđeno 25 do 40 hrvatskih nadbiskupa i biskupa te da “radi trenutačne epidemiološke situacije i zbog činjenice da je na biskupskom ređenju predviđeno sudjelovanje većeg broja nadbiskupa i biskupa, zamoljeni od mons. Ranka Vidovića, molimo da, ako ste u mogućnosti, po završetku biskupskog ređenja u popodnevnim satima osigurate povratak nadbiskupa i biskupa brodom Hrvatske ratne mornarice iz Hvara u Split”.

"To je jednostavno bio slučaj potpore civilnom stanovništvu, Crkva je zatražila pomoć i dobila ju je na taj način. Radi se o dušobrižništvu pomoraca, sjedište mornarice je u Splitu, gdje je i nadbiskupija, i zaključili smo da je to u skladu s epidemiološkim mjerama, da se biskupi zaštite od korone i jer nije bilo nikakve druge mogućnosti osim tog prijevoza, koji je trajao tri-četiri sata. Nikakva komocija ili zloporaba, nego potreba", kaže don Marko Medo.

'A kome se otočani trebaju javiti?'

U MORH-u su potvrdili da su biskupi prevezeni prema zapovijedi načelnika Glavnog stožera admirala Hranja uz odluku ministra, donosi Večernji list. Sve je to na Facebooku komentirala i SDP-ova gradonačelnica Supetra Ivana Marković.

"Biskupi su od MORH-a tražili prijevoz ratnim brodom s Hvara s obrazloženjem da nije bilo trajekta. Molim MORH da javno objavi adresu kome se otočani trebaju javiti kada zakasnimo na trajekt ili ne bude trajekta za stići na vrijeme doma!", objavila je Marković na Facebooku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo