Registracija
Ako imaš Voyo pretplatu, registriraj se istim e-mailom i čitaj net.hr bez oglasa! Saznaj više
Toggle password visibility
Toggle password visibility
Već imaš račun?
Obnovi lozinku
'Radnici mogu živjeti od rada' /

Moralni kapitalizam u Međimurju: tvrtke u kojima je plaća 1000 eura osnovale Klub 1000!

Itekako lijepa priča dolazi iz Međimurja, regije koja po mnogočemu može biti uzor ostatku Hrvatske

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx

Grupa poduzetnika osniva Klub 1000, klub u koji mogu ući sve tamošnje tvrtke u kojima je prosječna plaća 1000 eura. Zasad ih je osam, a čime se bave i kako uspijevaju otkrila je naša ekipa.

Prosječni hrvatski radnik na strojevima ima plaću od četiri tisuće kuna, zavarivač četiri i pol – a u čakovečkom pogonu koji smo posjetili, gdje proizvodi strojeve za zbrinjavanje otpada - za ista radna mjesta plaća se 30% više. Pa je šef osnovao klub 1000, odnosno, klub moralnih kapitalista, kako se nazivaju.

Moralni kapitalizam? "Pa da, gledajte, sve ovo što se u Hrvatskoj događa to je totalno nemoralno, Agrokor je zapravo nemoralna priča. Sram ih bilo. Narodu nisu rekli i sad svi glumataju, i političari i ti koji su neodgovorni, koji lažu narodu, to je isto nemoralno", kazao nam je Đuro Horvat, vlasnik tvrtke Tehnix.

"Dakle, vi ste protiv onih koji imaju milijunske bonuse za šefove i menadžere, a radnici su im na minimalcu?", upitao je naš reporter Đuru Horvata.

"Naravno da sam protiv toga, protiv sam toga da šefovi ne ulažu u razvoj nego u svoje vlastite džepove", ističe Horvat.

Oko sebe je okupio vlasnike još četiri velike prerađivačke i tri tehnološke tvrtke. Svi oni u prosjeku plaćaju svoje radnike 1000 eura ili više. U klubu moralnih kapitalista je i Mladen Novak. Njegova tvrtka bavi se, među ostalim, proizvodnjom uređaja za kladionice.

"Uspjeli smo u ovom trenutku skupiti osam firmi koje zadovoljavaju taj uvjet od preko 7 tisuća kuna plaće, ali to je za Međimurje ništa, kap u moru", tvrdi Mladen Novak, vlasnik tvrtke C Lab.

Da će kapati u njihov klub i brojne druge tvrtke - naravno i izvan Međimurja - glavni je cilj. 

"Znači vi nemate milijunske bonuse?" - "Ne, imamo mi profit, ali svi naši radnici žive od svog rada", ističe Novak.

I to pristojno - jer njegovih 30-ak zaposlenika ima prosječnu plaću od 20 tisuća kuna neto. Dok za 500 zaposlenika Tehnixa - plaće variraju.

"Da bi ušli u klub 1000, trebaju li plaće prosječno biti 1000 eura ili bi taj iznos trebao biti osnova?" - "Naravno da bi firma to trebala odrediti zavisno od kompetencije prema tržištu i proizvodima, ali misija i poslovna filozofija moraju ići prema tome da se podignu plaće, nitko ne bi trebo imati manje od 800 eura, to je minimum, a težiti treba prema 1000", rekao nam je Đuro Horvat, vlasnik tvrtke Tehnix.

A svi oni koji tome ne teže - smatraju naši sugovornici - tjeraju radnike da potraže europska tržišta - gdje postoje tisuće klubova 1000.

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Još iz rubrike
Pročitaj i ovo
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Regionalni portali
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Još iz rubrike