Kamere, koje snimaju više od same brzine, poput korištenja mobitela tijekom vožnje, postale su nezaobilazni dio hrvatskog prometnog sustava. Opasnost od kazne očito ima značajan utjecaj na vozače, pa čak i na 'refleks desne noge', zbog čega vozači postaju pažljiviji i nježnije pritišću papučicu gasa.
Iako kamere ne prestaju bilježiti prekršaje, mnogi se pitaju – kako one funkcioniraju u uvjetima loše vidljivosti, poput snažnih pljuskova ili snježne mećave? Kako je moguće da kamera snimi prekršaj noću ili u uvjetima smanjene vidljivosti?
MUP ima odgovore
Prema informacijama iz MUP-a, fiksni radarski uređaji za mjerenje brzine opremljeni su infracrvenom rasvjetom koja nije vidljiva ljudskom oku, a omogućava im snimanje i po noći pa će vas na taj način 'uhvatiti' ako noću zamislite da ste Schumacher, saznaje HAK revija.
U uvjetima slabije vidljivosti, poput gustog snijega, kiše ili magle većina vozača pridržava se pravila i i vozi opreznije, ali kod nekih čak ni to ne može obuzdati želju za jurnjavom. Mogu li kamere i u takvim uvjetima snimiti prekršitelje?
Odgovor je malo kompliciraniji - mogu ako je vozilo optički vidljivo objektivu kamere. Vremenski uvjeti mogu smanjiti domet kamere, ali vozila će ipak biti snimljena nekom trenutku, tvrde iz MUP-a. To može biti primjerice u trenutku kada dođe u neposrednu blizinu kamere.
Savjeti za vozače
S obzirom na sve ove mogućnosti i tehnologiju, savjeti ostaju jednostavni - poštujte ograničenja brzine, ne koristite mobitele tijekom vožnje, i uvijek se vežite sigurnosnim pojasevima. Iako ovi savjeti nisu ništa novo, pomažu u održavanju sigurnosti na cestama.
Zahvaljujući sve sofisticiranijim prometnim kamerama, vozači u Hrvatskoj postaju odgovorniji i oprezniji. Također, dok neki ne mogu odoljeti vožnji velikim brzinama, kamere i novčane kazne će ih na to natjerati.
POGLEDAJTE VIDEO: Vozač jurio na romobilu i napravio gomilu prekršaja. Traži ga policija: 'Pregledavat će se kamere'