Mladen Bajić je u petak službeno započeo svoj treći mandat na mjestu glavnog državnog odvjetnika, prisegom i potpisom iste pred predsjednikom Sabora Lukom Bebićem u zagrebačkoj Banskoj sobi Hrvatskog sabora.
Bajić je na ovoj funkciji zadnjih osam godina, a ovaj mandat je najteže zaradio. Iako ga je upravo koalicijska vlada na čelu sa SDP-om izabrala početkom dvijetisućitih, 12. veljače ove godine su mu otkazali podršku. Za treći Bajićev mandat tako su glasala 83 zastupnika: protiv je bilo njih 34-ero, a suzdržan je bio samo jedan, HNS-ov Goran Beus Richemberg.
Štoviše, u raspravi o njegovom reizboru nadjenuli su mu nadimak 'Stendbajić', šaleći se tako na račun šefa DORH-a, jer je nakon odlaska s vlasti ozloglašenog Ive Sanadera, u čijem je mandatu bio na stand byu, doživio neku vrstu galvanizacije.
Ipak, to nije bilo dovoljno da i vladajuća stranka izgubi povjerenje u Bajića, te je zahvaljujući HDZ-u i njegovim partnerima postao jedan od najdugovječnijih državnih dužnosnika koji su se zabetonirali na svojim pozicijama.
"Šišaju" ga, naime, bivši predsjednik Republike Stjepan Mesić i ekstremno samozatajna državna revizorica Šima Krasić. Ona je, pak, po pitanju pretresanja državnih financija na stand byu već 16 godina.
Bajić: Nisam bio pod pritiskom
Novinari su ga nakon prisege na koju nisu bili pozvani presreli na saborskim hodnicima i upitali ga je li bio pod političkim pritiskom zadnjih godina pa zbog toga nije gonio kriminalce u Sanaderovom mandatu.
"Pritisci na mene ne mogu biti ni s jedne strane", kazao je, dodavši da se pojedinačni predmeti otvaraju nakon dugotrajnog i iscrpnog rada cijelog sustava državne vlasti, a ne preko noći.
Državno odvjetništvo i USKOK, kao njegov specijalni dio, i dalje rade intenzivno na svim predmetima korupcije i siguran sam da ćemo u narednom razdoblju ostvariti još bolje rezultate, poručio je Bajić.
Ministar pravosuđa Ivan Šimonović ustvrdio je kako je Bajićev učinak impresivan otkad je on ministar.
"Ako se gleda borba protiv korupcije i organiziranog kriminala u 2009., u usporedbi s 2008. imamo porast osuđenih za 138 posto. To dovoljno govori o tome da je Bajić odradio posao, ali i da su sudovi išli na brze postupke, te da su se uvedene mjere pokazale učinkovite", kazao je Šimonović.
Ako smo 2009. imali kvantitetu, 2010. imamo kvalitetu, a to znači da su otvoreni i najsloženiji postupci koji se odnose na korupciju na najvišim razinama, dodao je.
Prethodni članci:
arti-201002120330006 arti-201002110367006 arti-201002120064006