Reformom bolničkog sustava, odnosno spajanjem dječjih bolnica u veće bolničke sustave, koju je najavio ministar Darko Milinović, nije zadovoljna pravobraniteljica za djecu Mila Jelavić.
Traži od ministra zdravstva procjenu mogućih posljedica tog projekta na standarde zdravstvene skrbi za djecu. Ministra je upozorila da bi djeca zbog toga mogla biti na gubitku, te ga pozvala da razmotri mogućnost objedinjavanja svih zdravstvenih ustanova za djecu u jednu ustanovu, piše Novi list.
"Nismo za 'praktična' rješenja ukoliko ona znače nedovoljnu i neujednačenu dostupnost zdravstvene skrbi za svako dijete. Čini nam se da i sada ima previše djece koja moraju putovati zbog primjerenog liječenja i zdravstvene skrbi, a bojimo se da predloženom racionalizacijom situacija ne bude još gora i nepovoljnija za male bolesnike, posebice one s kroničnim bolestima. Iako podržavamo mjere racionalizacije, protivimo se mjerama štednje na štetu bilo kojeg djeteta. Štednja na djeci dugoročno ima najvišu cijenu, a to je narušavanje njihovog zdravlja", stoji u pismu pravobraniteljice Jelavić ministru Milinoviću.
Pravobraniteljica za djecu izražava bojazan da će u planiranoj preraspodjeli sredstava među bolnicama velike ustanove imati prioritet, da će specijalizirane ustanove za djecu dobivati manje novca i manje specijalizacija, te da bi se u novom sustavu mogle i izgubiti.
Pravobraniteljica ga je podsjetila na Konvenciju o pravima djeteta, po kojoj najbolji interes djeteta mora imati prednost u svim akcijama koje se odnose na djecu, bez obzira tko ih poduzima.
Spajanju se već usprotivio ravnatelj dječje bolnice Srebrnjak Boro Nogalo. On smatra da bi bilo bolje objediniti bolnice istih ili sličnih profila, te da bi spajanje svih zagrebačkih dječjih bolnica bilo puno kvalitetnije rješenje.
Ravnatelj Klaićeve bolnice Goran Roić od ministra traži da u svakom obliku integracije bolnica osigura integritet i ustroj dječje bolnice koji će zadovoljavati specifične potrebe zdravstvene skrbi dječje dobi.
Zabrinutost Milinovićevom kombinatorikom u spajanju bolnica izražava i Desanka Grubić-Jakupčević, ravnateljica Specijalne bolnice Goljak, koja skrbi o djeci s neurorazvojnim i motoričkim smetnjama.
"Mi smo vrlo specifična ustanova i teško ćemo funkcionirati u bilo kojoj kombinaciji osim ove, samostalne. Profilirali smo se kao specijalna bolnica od 1946. godine, i možemo se spajati s drugima, ali će to sigurno smanjiti kvalitetu našeg rada", kaže ravnateljica ustanove, piše Novi list.
Prethodni članci:
arti-201005030759006 arti-201004260510006