O opstanku hrvatske brodogradnje istarski župan Valter Flego i gradonačelnik Boris Miletić Bruxellesu su razgovarali sa čelnim ljudima Europske unije, a tijekom dana održali su nekoliko sastanaka, između ostalih i s potpredsjednikom Europskog parlamenta Pavelom Teličkom te s predsjednikom ALDE grupe (Savez liberala i demokrata za Europu) Guyom Verhofstadtom, priopćeno je iz ureda istarskog župana.
"Isplata plaća je trenutno apsolutni prioritet, ali to ne rješava pitanje budućnosti hrvatskih brodogradilišta. Za dva mjeseca ponovno ćemo imati istu mučnu situaciju ako se cijeli problem ne postavi strateški i ne krene tražiti dugoročno održivo rješenje", rekli su Flego i Miletić, ustvrdivši kako odgovor na to pitanje, osim Vlade Republike Hrvatske, mora dati i Europa.
Miletić: Potrebna je podrška Europske komisije
Kako se navodi u priopćenju iz Ureda istarskog župana, pulski gradonačelnik Miletić izjavio je kako Hrvatska o brodogradnji mora razmišljati kao o strateškoj grani u koju mora uložiti neka sredstva, dodavši da "brodogradnja u Europi ne može opstati bez snažne podrške Europske komisije".
Istarski župan Valter Flego napomenuo je da su se regionalna i lokalna samouprava u Istarskoj županiji jasno i nedvosmisleno opredijelile za brodogradnju i očuvanje što većeg broja radnih mjesta.
"U ova dva dana s ključnim ljudima razgovarat ćemo o mehanizmima koje druge razvijene europske zemlje koriste kako bi pomagale brodogradnji, a koje Hrvatska ne koristi. Mi te mehanizme moramo konačno početi primjenjivati", rekao je župan Flego, dodavši kako je na Vladi da pronađe rješenje za spas Uljanika i opstanak brodogradnje u Hrvatskoj, u skladu s europskim direktivama.
Tijekom četvrtka župan Flego i gradonačelnik Miletić održat će sastanak s partnerima Europske komisije, odnosno predstavnicima europske krovne Udruge za brodogradnju SEA Europe, čija je glavna misija konkurentna, održiva i strateška europska brodogradnja.
Europska komisija još analizira
Europska komisija poručila je ranije danas kako još nije završila analizu prijedloga restrukturiranja pulskog brodogradilišta Uljanik koji je stigao iz hrvatske Vlade, dodajući da ne može prejudicirati ishod te analize ni vrijeme kada će biti gotova.
"Naša procjena je u tijeku, ali ne možemo prejudicirati njezin ishod ni vrijeme kada će biti gotova i svjesni smo važnosti toga pitanja. Plan restrukturiranja mora vratiti tvrtku u dugoročnu održivost bez nastavka javne potpore kako bi se sačuvala radna mjesta u Istri na održivim temeljima", odgovoreno je Hini iz Europske komisije na upit u kojoj se fazi nalazi procjena prijedloga restrukturiranja koji je Komisiji upućen 1. srpnja i kada se može očekivati odluka Komisije.
U Komisiji podsjećaju da su u siječnju ove godine odobrena državna jamstva Uljaniku za zajam u iznosu od 96 milijuna eura, što predstavlja državnu potporu koja je uvjetovana restrukturiranjem tvrtke kako bi joj se osigurala održivost i kako bi se novac poreznih obveznika učinkovito trošio.