Nakon propalog pokušaja nabave borbenih zrakoplova od Izraela, Vlada Andreja Plenkovića krenula je u novi proces nabave te je u tu svrhu početkom srpnja prošle godine osnovala Međuresorno povjerenstvo na čelu sa Zvonimirom Frkom-Petešićem, predstojnikom Ureda premijera, i viceadmiralom Robertom Hranjom, tadašnjim direktorom Glavnog stožera Oružanih snaga.
U povjerenstvo su još imenovani i predstavnici tadašnjeg Ureda predsjednice RH, zatim saborskog Odbora za obranu, Ministarstva obrane, Ministarstva vanjskih i europskih poslova, Ministarstva financija, Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta, Glavnog tajništva Vlade, Ureda Vijeća za nacionalnu sigurnost, SOA-e i VSOA-a.
Ured predsjednika nema predstavnika u povjerenstvu
Budući da je u međuvremenu došlo do personalnih promjena pa Zrinko Petener, savjetnik za obranu bivše predsjednice Kolinde Grabar Kitarović više nije na Pantovčaku, a SDP-ovac Igor Dragovan je prestao biti predsjednik Odbora za obranu, Vlada je na sjednici u četvrtak izmijenila odluku o osnivanju povjerenstva. No, piše Novi list, Petenera i Dragovana nitko nije zamijenio, a SDP-ovac Franko Vidović, predsjednik saborskog Odbora za obranu (koji je trebao zamijeniti Dragovana) odbio je ući u Povjerenstvo rekavši da će "o nabavi raspravljati kad dođe pred Odbor za obranu".
Također, u Međuresorno povjerenstvo ni predsjednik Zoran Milanović nije htio poslati svoga predstavnika.
"Ured Predsjednika Republike Hrvatske nema predstavnika u Međuresornom povjerenstvu budući da bi ono trebalo isključivo sa stručnog i tehničkog gledišta analizirati prispjele ponude za nabavu vojnih aviona i pripremiti prijedlog odluke za Vladu i druga nadležna tijela. Predsjednik Republike sudjelovat će u donošenju političke odluke o nabavci vojnih aviona, isključivo sukladno svojim ustavnim ovlastima", poručili su s Pantovčaka.
Vlada se nije konzultirala s Uredom predsjednika
Milanović je, naime, procijenio da nema potrebe da netko iz njegovog Ureda participira u pripremanju odluke o kupnji borbenih zrakoplova, koju će u konačnici donijeti Vlada te da će se on o tome formalno izjasniti u okviru Vijeća za obranu.
Novi list piše kako u Uredu predsjednika nisu zadovoljni što ih Vlada nije konzultirala o članovima povjerenstva koji spadaju i u Milanovićevu nadležnost, posebno o viceadmiralu Hranju. Hranj, naime, više nije direktor Glavnog stožera, nego načelnik, ali ga je Plenković svejedno zadržao u povjerenstvu, dok primjerice Mirko Šundov, kojeg je Hranj naslijedio na dužnosti načelnika Glavnog stožera, nije bio član Međuresornog povjerenstva.