U zagrebačkim srednjim školama vlada epidemija hepatitisa A ili zarazne žutice. Već je identificirano devedesetak slučajeva među učenicima i djelatnicima. S obzirom na tu činjenicu oglasio se HZJZ koji je pojasnio koji su simptomi bolesti, kako dolazi do zaraze i što bi uprave srednjih škola sada trebale napraviti.
Simptomi i prijenos
Oboljeli razvijaju simptome povišene temperature, boli u trbuhu, mučnine, povraćanja i žutice.
''Kao uzročnik identificiran je virus hepatitisa A koji se prenosi feko-oralnim putem, odnosno unošenjem kontaminirane vode ili hrane stolicom zaražene osobe ili rukama onečišćenim stolicom zaražene osobe. Infekcija se može proširiti bliskim kontaktima (kućnim, spolnim ili kontaktima u kolektivima). Oboljela osoba je zarazna 14 dana prije pojave i 7 dana nakon pojave simptoma žutice, a ako oboljeli ne razvije žuticu zarazan je 14 dana od pojave simptoma bolesti'', pojašnjavaju iz HZJZ-a.
Kako se može zaraziti?
Virusom hepatitisa A mogu se zaraziti oni koji jedu hranu koju je pripremala zaražena osoba koja nije ispravno oprala ruke ili je oprala ruke u kontaminiranoj vodi, kao i oni koji popiju kontaminiranu vodu.
Zarazu je moguće dobiti jedenjem sirove ili nedovoljno kuhane školjke iz kontaminirane vode, sirovu i termički neobrađenu i neopranu hranu. Kao primjer, HZJZ navodi voće, povrće i sushi. Hepatitis A se može dobiti i kontaktom s zaraženom osobom, a u posebnom su riziku muškarci koji imaju spolni odnos s muškarcima. A mogući prijenos zaraze je i kroz ubrizgavanje droge korištenjem kontaminirane opreme.
''Škole o pozitivnom nalazu osobe koja je boravila u školi u vrijeme kada je bila zarazna zaprima informaciju od nadležnog Zavoda za javno zdravstvo, zaposlenika ili roditelja zaraženog učenika'', ističu iz HZJZ-a.
Potrebne dodatne higijenske mjere
U školama u kojima se pojavila zaraza potrebne su dodatne higijenske mjere, izbjegavanje dijeljenja hrane , te se treba obavijestiti roditelje učenika i zaposlenike koji su bili u kontaktu s zaraženom osobom. Svaki novi slučaj treba se javiti nadležnom liječniku školske medicine ili epidemiologu, te u školi imenovati odgovornu osobu koja će vršiti nadzor dezinfekcije ruku i kontrolirati razloge izostanka s nastave osoba u bliskom kontaktu s zaraženim.
''Ako škola ima kantinu, provjeriti je li bilo oboljelih sa sličnim simptomima, upozoriti ih da u slučaju pojave istih ostanu kod kuće i jave se nadležnom liječniku obiteljske medicine radi daljnje obrade'', napominju iz HZJZ-a.