Znamo već da javni sektor i zaposleni u njemu pandemiju prolaze ekonomski gotovo neokrznuti ali kako je prošao privatni i korporativni sektor, osobito mala i srednje velika poduzeća u kojima je zaposleno 609 tisuća ljudi, što je 76 posto zaposlenih u privatnom sektoru. Na to je pitanje odgovor potražio Ekonomski institut i njihov je zaključak da su mala i srednje velika poduzeća prošla bolje nego velike korporacije.
Povećala se i njihova ukupna imovina i masa isplaćenih neto plaća a čak su povećali i izvoz. Ipak prihodi u toj kategoriji poduzeća su i najviše smanjeni za 4,3 posto, a smanjen je i broj zaposlenih za 3,6 posto.
Najviše su bile pogođene tvrtke u primorskim županijama pa se tako u Dubrovačko-neretvanskoj županiji dobit od 486 milijuna kuna koju su imali 2019. u 2020- pretvorila u gubitak od 488 milijuna kuna, a broj zaposlenih se smanjio za čak 15 posto. Istraživanje je vodila Maruška Vizek, znanstvena savjetnica.
"Pa evo ove godine je valjda prvi put u hrvatskoj povijesti, ili barem zadnja dva desetljeća imamo priliku gledati da su poduzetnici, manji poduzetnici u svim primorskim županijama koje karakterizira dominantna turistička aktivnost, zabilježili pad poslovne aktivnosti i lošije financijske rezultate, dok primjerice najsiromašnije županije u Republici Hrvatskoj (poput Vukovarsko-srijemske, Osječko-slavonske, podravske, virovitičko-križevačke) bilježe značajan rast aktivnosti pa je ovo jedna iznimna godina u kojoj ćemo baš zbog krize zabilježiti i barem regionalnu konvergenciju, odnosno smanjivanje jaza između najbogatijih i najsiromašnijih županija u Republici Hrvatskoj", kazala je za Direkt Vizek.