Nakon što je službeno zatražila da se ispita imaju li 'Novosti' kao glasilo srpske manjine u Hrvatskoj pravo na novac iz državnog proračuna, u emisiji je kazala kako je važno da postoje 35 milijuna kuna koja se dodjeljuju za razvijanje kulturne anutonomije nacionalnih manjina, ali da pri dodjeli tog novca glavni kriterij treba biti ostvarivanje programa udruga i ustanova koje pridonose očuvanju etničkog, kulturnog i jezičnog identiteta, a istodobno integracijom u društvo daju doprinos kulturnom, društvenom i gospodarskom razvoju Hrvatske.
"Poznajem puno Srba koji se ne slažu s Pupovcem"
"Naša analiza pokazuje da Novosti iz broja u broj donose tekstove o Hrvatima, hrvatskoj državi, hrvatskoj neovisnosti koji su sramotni, štetni i šire netoleranciju", kazala je i naglasila da je to štetno prije svega za srpsku nacionalnu manjinu jer bi taj novac trebao ići za njihovo obrazovanje.
"Zamislite da naš portal (narod.hr) o nekome objavi tekst kakve objavljuju Novosti - bili bismo na svim naslovnicama", ustvrdila je Markić.
Za Milorada Pupovca, predsjednika Srpskog narodnog vijeća te potpredsjednika i saborskog zastupnika SDSS-a, kazala je da svojim postupcima čini štetu Srbima u Hrvatskoj.
"Poznajem puno Srba u Hrvatskoj i oni se ne slažu s pozicijom koju on zauzima. Odnosi većinskog hrvatskog i manjinskog srpskog naroda opterećeni su teretom krvavog rata koji je Srbija vodila protiv Hrvatske. Treba stalno misliti na osjetljivost tih odnosa i cilj je svake konstruktivne osobe umanjivati te muke i te prijepore iz prošlosti. Smatram da je odvajanje djece u posebne razrede štetan za sve jer ne postoji mogućnost stvaranja veza koje ljude trajno povezuju i omogućuju suživot koji je utemeljen na međusobnom poštivanju, a ne međusobnom odricanju različitosti", kazala je.
Civilno društvo - poluga za političko jačanje ljevice
Što se civilnog društva tiče, kaže da je njegovo stvaranje započelo početkom devedesetih u specifičnim okolnostima nakon što je tijekom 45 godina totalitarizma bilo zabranjeno.
"Tada se dogodilo da je umjetnim putem počelo formiranje civilnog društva koje nije bilo reprezentativno, već je trebalo biti poluga za političko jačanje ljevice. Danas smo u situaciji da to civilno društvo nije reprezentativno, nije ono što bi trebalo biti. Sredstva za njihovo financirane dolaze izvana", rekla je dodavši da se njezina udruga najvećim dijelom financira donacijama građana.
Odbacila je i tvrdnje da se njezina tvrtka bavi prodajom kontracepcijskih pilula, dok ona zagovara konzervativne obiteljske vrijednosti.
"Problem je kad mediji iznose laži koje su lako provjerljive. Moja tvrtka ne prodaje kontracepcijske pilule i lako se može provjeriti imamo li dozvolu za to. Svu imovinu koju posjedujem zaradili smo suprug i ja tijekom godina rada. Prije 13 godina krenuli smo od nule i u tim godinama stvorili smo tvrtku koja je u državni proračun uplatila više od 20 milijuna kuna. Na to sam ponosna i neću se nikome ispričavati, rekla je Markić. Ono što bi se u normalnim okolnostima smatralo uspješnim, u slučaju Željke Markić smatra se problemom", kazala je.
"Nije dokazano da je suzavac bačen iz mržnje"
Neizbježno voditeljevo pitanje odnosilo se i na incident u zagrebačkom LGBT klubu prošloga vikenda u koji je ubačen suzavac.
"To je neprihvatljivo ponašanje. Ono što je problem je tvrdnja - prije nego što je otkriven počinitelj - da se radi o zločinu iz mržnje. Zaključak da je netko bacio suzavac zato što mrzi te ljude nema utemeljenja u činjenicama. Zanimljivo je da je žena koja je prva tvitnula, osoba koja je radila za agenciju Madison (blisku SDP-u, nap.a.). Hrvatska nije homofobna zemlja, ona po svim kriterijima ne zadovoljava jedan takav negativan naslov", istaknula je.
Na koncu, dotakla se i Hrvatskog audiovizualnog centra (HAVC) rekavši da problem netransparentnog dodjeljivanja novca ondje postoji od 2012. godine. Pritom je navela primjer u kojem je članica upravnog odbora svojoj producentskoj kući dodijelila dva puta po tri milijuna kuna te još 3,5 milijuna kuna svojoj prijateljici, suvlasnici te iste producentske kuće za njezin film. Dodijeljena su, kaže, i tri milijuna kuna za film supruge jednog od članova upravnog odbora. Odbacila je i tvrdnje da se vodi napad na hrvatski film.
"Zašto bi netko razuman htio napasti tako važan medij kao što je film? Upravo suprotno, kultura je važna, film je važan i upravo stoga je bitno da novac dobiju najbolji. Treba postojati objektivizacija tog procesa, javljaju se drugi stvaratelji hrvatskog filma koji kažu da ne dobivaju novac. Ne smiju se događati situacije da se financira film kao što je '15 minuta–Masakr u Dvoru'".