Jučer je uživao u Luksemburgu slušajući kako Hrvatska izlazi iz Procedure prekomjernog deficita, danas je nakon povratka u stvarnost gost RTL-a - ministar financija Zdravko Marić.
Ukrotili ste dug, najavljujete daljnje smanjenje kroz 3 stupa u što spada i jača aktivacija državne imovine, o kojoj se priča još od Oreškovićeve Vlade, je li se što pomaknulo s mrtve točke?
"Uvijek je bolje čim prije. Dugo godina taj mrtvi kapital nije u upotrebi. Nešto smo prošle godine uspjeli napraviti, međutim, kada je vlada postala tehnička, onda se takve odluke više ne mogu donositi. Na Vladi smo upoznati s predmetom Češke vile na Visu. Mislim da "Čeških vila po Jadranu i kontinentu ima puno. No, nije samo stvar aktivacije nekretnina, bivših vojarni, odmarališta, nego i pitanje trgovačkih društava koje treba unaprijediti u njihovom poslovanju i rezultatima pa vidjeti koji bi najbolji scenariji za njih bili dalje".
Europska komisija nas je prijavila Sudu EU zbog nepotpunog prenošenja direktive o reviziji u hrvatsko zakonodavstvo, o čemu se radi, što nije dobro napravljeno?
"Prošle godine smo stavili u javnu raspravu novi zakon o reviziji. Zainteresirana javnost je dala svoje komentare, mahom su došli od Hrvatske revizorske komore. Mogu reći da smo gotovo sve primjedbe usvojili. No, ostalo je jedno dvojbeno pitanje, a to je neovisno tijelo koje uredba traži. Ono bi bilo neovisno od revizorske struke koje će se baviti nadzorom revizorskih društvima. To je uzelo maha. Htjeli smo izaći u susret struci, no moramo implementirati direktivu".
Raste gospodarstvo, izašli smo iz procedure prekomjernog deficita, pada nezaposlenost…no eto i dalje raste broj blokiranih, gotovo 1700 novih od početka godine. U ponedjeljak s hrvatskom predsjednicom sudjelujete na okruglom stolu na tu temu, državu se kritizira da ne radi ništa po tom pitanju. Kako ćete napokon pomoći tim stotinama tisuća blokiranih?
"Treba se prevenirati da se taj rast nastaviti. Dakle, sigurno se treba promijeniti određene akte, zakonske ili podzakonske. Danas imate situacije da je čovjek blokiran za 200 kuna i taj je dug narastao na 2000 kuna. Razmišljamo i o promjeni Ovršnog zakona. No, ostaje ipak pitanje prošlosti, a imamo preko 330.000 blokirani, ukupni dug je preko 42 milijarde kuna. Sada treba gledati kako rješavati problematiku prošlosti. Najavili smo u programu Vlade da ćemo se baviti problematikom otpisa i otpusta dugova, poglavito onih manje vrijednosti. Međutim, smatramo da ćemo time obuhvatiti veći broj ljudi, poglavito onih koji su slabijeg socijalnog stanja. No, to mora biti i odgovoran pristup od strane Vlade jer je pitanje kakvu poruku šaljete. Obveze i dugove se mora izvršavati, ali i recesija je učinila svoje te dobar dio ljudi nije ostao blokiran svojom nekakvom krivnjom".