MANIJAK UBIJA PSE U ZAGREBU: /

'Na Tuškancu otrovan jedan sharpei, znamo gdje je skriven otrov!'

Image
Foto: Ilustracija, Damir Spehar/PIXSELL

U parku Tuškanac nepoznati manijak ponovno truje pse.

26.8.2016.
16:55
Ilustracija, Damir Spehar/PIXSELL
VOYO logo

Kako je redakciji dojavila čitateljica koja je željela ostati anonimna, prije tri dana na zagrebačkom Tuškancu otrovan je sharpei, star godinu i pol. Jedva se oporavlja, a uništena su mu jetra i crijeva.

Kako svjedoči čitateljica, u parku su ostavljeni mesni doručci u kojima je stavljen otrov za štakore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nažalost, to nije prvi slučaj – prije dvije godine su u cijelom Zagrebu bili postavljeni otrovi na Savskom nasipu kod Kajzerice i u parku na Ribnjaku. Tada je manijak trovao pse pužomorom, otrovom koji je psima prilično primljamljiv.

Otrovi za pse po cijelom Zagrebu, evo što trebaju znati vlasnici pasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Otrovi za pse po cijelom Zagrebu, evo što trebaju znati vlasnici pasa

Image

Otrovi za pse po cijelom Zagrebu, evo što trebaju znati vlasnici pasa

Vlasnici, oprez! Trovači pasa opet u akciji

Manijaci su trovali pse i mačke u Karlovcu, Puli, Omišu, Dubrovniku... Na Facebooku su česta upozorenja vlasnicima ljubimaca o trovanju u nekom od hrvatskih gradova.

Otrov djeluje kao i na glodavce

Iz veterinarske klinike Pets2Vets objašnjavaju kako otrov za štakore kod pasa i mačaka ima isti učinak i način djelovanja kao i kod glodavaca. "Od pet do sedam dana nakon unošenja u organizam izazvat će krvarenje. Otrov je napravljen tako da ne izaziva trenutnu smrt životinje nakon uzimanja otrovane hrane, jer bi na taj način i glodavci, koji su vrlo inteligentni, brzo zaključili koju hranu treba izbjegavati".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Otrov je kumulativan, što znači da se svaki dan mala količina otrova otpušta u organizmu dok u konačnici ne dovede do smrti životinje zbog iskrvarenja. Simptomi bolesti variraju ovisno o tome gdje su u organizmu najjača krvarenja, pa tako variraju od iznenadnog uginuća kao posljedice krvarenja u srćanom mišiću i mozgu, šepanje (krvarenja u mišićima, zglobovima ), kašljanja, hroptanja (pluća), krvarenja na nos, vaginalnog krvarenja, hematoma na različitim dijelovima tijela, krvarenja iz kože bez vidljive rane, krvarenja desni... Tjelesna temperatura je snižena (životinje su pothlađene zbog obilnog gubitka krvi), a vidljive sluznice porculanski bijele. Važno je znati da svaki, pa i najmanji dodir, izaziva dodatna opsežna krvarenja – svaki dodir, skok, pa čak i gruba hrana mogu dodatno pogoršati stanje. Liječenje se svodi na svakodnevnu aplikaciju protuotrova u razdoblju od minimalno 10 do 14 dana. Prognoza bolesti nije zahvalna, a ovisi o količini unesenog otrova, ali i mjestu krvarenja.

Prva pomoć otrovanom ljubimcu

Na Petdirektu ističu kako je najavažnije ukloniti otrovnu tvar i stupiti u vezu s veterinarom. Ako je moguće otrovnu tvar ponijeti sa sobom kako bi se dala na analizu i otkrilo o kojem je otrovu riječ.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unesrećenoj životinji treba pomoći tako da pokuša povratiti progutalu tvar, a povraćanje možemo izazvati stavljanjem soli na korijen jezika, dati mlijeko, staviti hladne obloge ako se jako povisi temperatura, držati životinju na mirnom mjestu, omogućiti joj disanje, da zaštiti sebe od mogućih ugriza ili samoozljeđivanja prilikom nesvjesnog napada. Kod trovanja lužinama, vapnom, modrom galicom, dati ocat ili limunov sok na usta, kod trovanja alkaloidima (makom, oleanderom, šimširom) dati čaj, kod trovanja sapunima, šamponom, cirosilom dati mlijeko, vodu s bjelanjkom, želatinu, škrob u vodi u kojoj se kuhala riža. Kod trovanja živom dati škrob u vodi u kojoj se kuhala riža, mlijeko, kod trovanja petrolejem ili benzinom dati maslinovo ulje ili parafinsko ulje na usta. Nakon pružene prve pomoći što prije se uputiti veterinaru koji će učiniti sve da se vaš pas ili mačka izvuku.

Oprezno tijekom šetnje

Tijekom šetnje ako je vaš pas na vodilici obratite pozornost da prilikom njuškanja ne zastane i na brzinu proguta čudne predmete, a ako je slobodan obratite pozornost kada zastane i njuška na jednom mjestu više od nekoliko sekundi što je dovoljno da pojede predmet koji je nanjušio. Također kada ste u šetnji sve neobične predmete koje nađete na svojoj šetnici, parku ili u prirodi uklonite i prijavite nadležnim institucijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo